Burun görünümü ve fonksiyonel yapısıyla yüzümüzün temel taşını oluşturur. Burun bölmelerini ikiye ayıran septum adı verilen oluşum sıklıkla eğrilikler içerir. Hafif eğrilikler nefes alma fonksiyonlarını bozmamasına rağmen estetik ameliyatla küçültülen burunlarda bu eğrilikler bile önem kazanarak ciddi fonksiyonel bozukluklara yol açabilir.

Ben burun içini bir bütün olarak ameliyat öncesinde endoskopik cihazımla değerlendiriyorum. Hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak açık veya kapalı yöntemleri uygulayabiliyorum. İçerideki sorunlardan başlayarak eğrilikleri giderip, konka adı verilen burun içi etlere gerekiyorsa radyofrekans koter ile müdahale ediyorum. Yapısal sorunları çözdükten sonra estetik değişimi gerçekleştiriyorum.

Günümüzün insan kandırma odaklı dünyasında bilgisayar üzerinde ameliyatın planlanması sanki en önemli unsurmuş gibi halkımıza sunulmuş ve kabullendirilmiştir. Ne bilgisayar planlaması, ne de gazete-dergilerden kesilecek fotoğrafların sonucunuza olumlu etkisi olacağına inanmıyorum. Herkesin parmak izi nasıl farklıysa, burun dış ve iç yapısı da farklıdır.

Plastik cerrahın başarısı mevcut yapıyı yüze yakışacak en iyi görünümü kazandırmakla ölçülebilir. Planlamaya değil, cerrahınıza güvenin derim !