Estetik Cerrahi Uygulamaları için Belirli Bir Yaş Sınırı Var mıdır?

Bazı  durumlarda estetik cerrahi uygulamaları için yaş sınırı bulunmaktadır. Doğrudan görüntüyü hedefleyen saf bir estetik girişiminde, örneğin burun estetiği ameliyatları kızlar için 16 erkekler için 18 yaş öncesinde yapılmamalıdır. Çünkü büyüme, gelişme devam etmektedir bu nedenle yapılacak işlemlerin verimli olmayacağı gibi yapılan cerrahi işlemler de gelişmeye devam eden dokulara beklenmedik sonuçlar ortaya çıkaracak biçimde zararlar verebilecektir. Ancak nefes alamama gibi ileri derecede işlevsel sorunlar yaşayan hastalar için 10-12 yaşlarında da bu cerrahi girişimler yapılabilmektedir. Yine bir genç kızın meme büyütme veya küçültme estetiği için 16-18 yaşına kadar beklemek zorunda ki gelişimin doğru şekilde gözlemlensin. Çok olağanüstü durumlarda, örneğin çok büyük memeye sahip 12-13 yaşlarında bir kız çocuğu ile karşılaşılma olasılığı var ve onu ayrı bir kategoride tutarak daha erken ameliyata almak gerekebilecektir.

Tabii ki vücudun yaşla birlikte değişen bir estetik ihtiyacı oluşmaktadır. Zamanla yer çekiminin de etkisi ile dokular aşağı doğru çekilerek yer değiştirir. Göz kapakları, burun gibi birçok bölge de zamanla yer çekiminden etkilenir. 20-25 yaşında bir insana yüz germe ameliyatı gerekmeyecekken 40-50-70 yaş gurubundaki bazı hastalar için gerekli görülebilmektedir.

Estetik ameliyatlar için bir üst yaş sınırı yoktur. 70 yaşında bir insanın herhangi bir sağlık sorunu yoksa estetik ameliyat yaptırabilir ancak sağlık durumunda bir sorun yaşıyorsa, şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi ciddi başka problemler varsa elbette bir adım uzak durulmasında çok büyük fayda var. Estetik ameliyatlar daima kişinin kendisini daha iyi hissetmesi, toplum içinde daha verimli olması, kişisel mutluluğu yakalaması adına ciddi bir hizmettir. Herkes, her yaşta uygun koşullar ve genel sağlık durumunu tehdit edecek bir unsur haline gelmediği sürece bu hizmetten yararlanabilir.