Yüze veya vücuda bir yabancı cisim kullanmak zorunlu olmadıkça çok tercih edilebilen bir yöntem değildir çünkü her yabancı cismin vücutta en basitinden bir iltihaplanma, enfeksiyon riski vardır. Uzun dönemde de bu enfeksiyon ve benzeri reaksiyonların ufak da olsa bir tehdit oluşturma durumu söz konusudur.

Ancak tıpta çok kaçınılmaz olarak çeşitli durumlarda implant veya protez dediğimiz cisimleri kullanılıyor. Eğer ki bu implantları kullanmadan hastanın kendi vücudundan alınabilecek dokularla sorunu çözme ihtimali varsa her zaman bu yöntemi tercih ediyoruz.

Yüz için hastanın kendi dokuları kullanılarak ulaşılabilecek bir çözüm yolu olmaması durumunda çene ucunun daha belirgin hale getirilmesi veya elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi için kullanılan implantar en sık kullanılan yüz implantlarındandır. Bu bölgeler için implant kullanılmadan ulaşılabilecek sonuç ise çene ucunu büyütmek için hastanın çene kemiği kesilerek ilerletilmesi ve çene ucu öne çıkarılması ile sağlanabilmektedir. Elmacık kemikleri için ise yine hastanın kendi yağ ve kemik dokuları kullanılarak elmacık kemiği belirginleştirilebilmektedir.

Her iki uygulama yönteminin de kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Hastanın kendi dokusunun kullanılması için başka bir bölgenin kesilebilecek olması, implant kullanımında uzun dönemde veya yakın dönemde enfeksiyon riski gibi bazı ufak risklerin bulunması, bununla birlikte genelde ithal olan bu malzemelerin boyutuna göre artabilen maliyeti dezavantaj olarak ele alınabilir.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.