Doğum Sonrası Oluşan Karın Çatlakları Giderilebilir mi?

Doğum sonrasında oluşan çatlakların giderilmesi veya doğum öncesinde kullanılan bazı kremler, kimyasallar veya ilaçlar sayesinde çatlamalar önlenebilmesi açıkçası pek mümkün değil. Başta genetik yapı ile birlikte gebelik döneminde bebeğin ağırlığı, karnın ne kadar genişleyebileceği gibi fiziksel kriterler birleşerek karnın çatlaması veya çatlamaması durumunu ortaya çıkarıyor. Bazı hastalarda tek doğumda çok büyük çatlaklar oluşabilirken bazı hastalarda ise 5-6 doğumda hiçbir çatlak hatta deformasyon bile oluşmayabiliyor.

Dolayısıyla doğum sonrası çatlakları giderebildiği iddia edilen bazı çok pahalı kremlerden veya ilaçlardan medet ummak pek doğru bir yaklaşım değil. Doğum sonrası oluşan çatlaklara, çok tuhaf isimler verilen cihazlarla müdahaleler de maalesef daha çok ticari bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.

Karın Çatlaklarına Yapılacak Cerrahi Çözüm Nedir?

Eğer çatlaklı bölüm göbek deliği ve altındaysa karın germe ameliyatı ile birlikte hastada oluşan çatlaklı alanın çıkarılıp atılmasıdır. Bazı hastalarda ise memelere kadar bütün karnı 50-60 santim kadar kapsayabilen geniş çatlaklarla da karşılaşabiliyor. Bu durumlar için cerrahi işlem biraz daha zor fakat bu tip geniş çatlaklarla çok daha az karşılaşılıyor.

Toplam olarak karın germe ameliyatı uygulanarak çatlaklarla birlikte doğum sonrası oluşan sarkıklıklar giderilerek karın bölgesine yeniden normal formu kazandırılabilmektedir. Bunun bedeli ise külot, bikini bölgesinin altında gizlenebilecek 30-40 cm civarında bir iz taşınması olacaktır.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.