Yaşlanan El Estetiği

Yaşlanan eldeki en büyük estetik sorun yumuşak doku ve derinin incelmesidir. Derideki incelmeye çoğu kez pigment bozuklukları da eşlik eder. Daha önde belli belirsiz görünen damar ve kasların uzantısı olan kiriş yapılar net bir şekilde ortaya çıkar ve girintili çıkıntılı bir zeminde kötü görünen bir el ortaya çıkar.
Yaşlanma atrofisi, yani dokuların küçülmesi olarak tanımlayabileceğimiz bu kötü estetik tablo en iyi dolgu uygulamaları ile düzeltilebilmektedir. Kötüleşen deri yapısını deriyi alıp değiştirmek gibi bir şansımız yoktur. Taze yağ doku cilt altı plana aktarıldığında hem fiziksel doldurucu etkisiyle girintili çıkıntılı görünüm düzelir hem de yağ dokuyla birlikte aktarılan kök hücreler hasarın tamirine katkıda bulunur. Bu katkıyla cildin incelmiş, kırışık ve pigment yapısı bozuk görüntüsü belli dereceye kadar düzelir ve anlamlı bir estetik kazanım ortaya çıkar.

Hazır dolgu maddeleriyle belirli bir estetik kazanım sağlanabilir ancak etki geçicidir. Yaklaşık 6-12 ay sonra dolgu maddesi tamamen emilir ve işlemi tekrar etmek gerekir. Üstelik kök hücre etkisinden estetik kazanımda yararlanma şansı kalmaz.
Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.