Yaklaşık 1500-2000 doğumda bir yarık dudak-damaklı bir çocuk dünyaya gelmektedir. Ülkemizdeki doğum sayıları göz önüne alındığında her yıl binlerce yarıklı çocuğun doğduğu aşikardır. Bu deformite Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar tarafından başarıyla onarılmakta ve bu bebekler sağlıklı bireyler olarak toplumumuza kazandırılmaktadır.
Sadece dudak yarık olduğunda dudakta tam veya kısmi bir eksiklik söz konusudur. Sadece damak yarık olduğunda dudak normaldir ancak ağız içinde damak kısmında tam veya kısmi bir eksiklik vardır. Ayni hastada hem dudak hem de damak yarığı birlikte olabilir.

yarık-dudak ve damaklı çocuklar-estetikÇocuk doğar doğmaz yapılması gereken ilk fırsatta bir Plastik Cerrah ile bağlantıya geçmektir. Bazen bu çocuklarda ek sorunlar olabilir ancak çoğu kez başka sağlık sorunları yoktur, zekaları tamamen normaldir. İlk ve en önemli işlem beslenmenin düzenlenmesidir. Bu çocuklar normal vakum yapamayabilirler ve anne memesini alamayabilirler. Bu sorunu gidermek için özel aparatlar kullanılabilir ancak basit önlemlerle sorun çözülebilir. Beslenme kritik öneme sahiptir çünkü sadece gelişimi normal olan bir bebekte ameliyatlar planlanabilir. Dudak yarığı ameliyatının 3 aylıkken yapılması uygun olur. Genel anestezi altında 1 saat kadar süren bir girişimle dudak yarığı kapatılır. Damak yarığı biraz daha geç onarılmaktadır. Ortalama 9-15 aylık dönemde damak yarığı kapatılır. Genel anestezi altında 1-2 saatlik bir işlemdir. Ameliyat için daha fazla beklenmesi konuşma sorunlarını arttırır, yani çocuk konuşmaya başlamadan önce dudak ve damağının onarılmış durumda hazır olması gerekmektedir.

Dudak damak yarığı niçin oluşmaktadır ? Ailenin genetik yapısından kaynaklanabilir. Akraba evliliği, maalesef ülkemizde çok sayıda var, her türlü doğumsal anomali ihtimalini arttırmaktadır. Ailede dudak damak yarıklı bir birey var ise gelecek nesillerde ve yeni doğacak kardeşlerde ihtimal artmaktadır. Annenin hamile iken geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar, hamilelikteki vitaminler etki gösterebilmektedir. Bir grup anomalide tam sebep bilinememektedir.

Dudak damak yarığı hastaları, başarıyla ameliyat yapabildiğimiz ve ufak tefek izler ve sorunlar dışında normal görünüm ve fonksiyonlarıyla topluma kazandırabildiğimiz bir gruptur.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.