Sağlık Problemleri Olanlar Estetik Ameliyat Olabilir mi ?

Estetik ameliyatların ciddiyet ve riskler açısından diğer pek çok ameliyattan bir farkı yoktur. Sağlıklı bile olsa her hastanın ameliyat öncesinde anestezi ve ameliyat riskleri açısından mutlaka değerlendirilmesi gereklidir. Sağlıklı zannedilen bir birey potansiyel gizli sorunlar taşıyor olabilir.

saglik-probemi-olanlar-estetik-ameliyat-olabilir-miPek çok diyabet hastası tanı konuncaya dek yıllarca yüksek şekerle gezer. Rastlantısal olarak veya bir sorun oluştuğunda tanı alır. Pek çok yüksek tansiyon hastası yıllarca yüksek tansiyonla günlük yaşamına devam eder. Şanşlı olanlar hafif sorunlarla veya kontrol muayeneleriyle fark edilip tanı alır. Şanssız grup beyin kanaması, kalp ve böbrek sorunlarıyla hayatlarını bile erken yaşta kayıp edebilirler.

Estetik ameliyat risklerini en aza indirebilmek için ameliyat öncesi check-up ile kan değerlerinin kontrol edilmesi ve gerekli görülürse akciğer filmi ve elektrokardiyogram çekilmesi uygun olur. Tetkik sonuçları normal çıkarsa sorun yoktur, ancak problem varsa tedavi edilmelidir.

Çıkan sorunun durumuna göre bireyin estetik ameliyat olup olamayacağına karar verilir. Riskin yükseldiği durumlarda ameliyat iptal edilebilir. Hayati ameliyatları planlarken istemeyerek cerrah bütün riskleri almak zorundadır, çünkü hasta açısından başka çözüm yoktur. Estetik ameliyat ise zorunlu değildir.

Tansiyonu normal sınırlara indirilmiş, kan şekeri kontrol altına alınmış kişilerde riskler yine normal sınırlara indirilebilecektir. Normal sınırlara indiği gözlendikten sonra operasyon planlanabilir.

Doğru koşullarda, doğru yerlerde ve doğru ellerde sorunlar en az düzeye inecektir, ama hiç bir zaman sorun olmayacağı garantisi verilemez.

Estetik ameliyatlarınız için Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlarını tercih ediniz. Dernek web sayfamızdan yararlanabilirsiniz, taklitlerimizden sakınınız ! www.plastikcerrahi.org.tr

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.