Gözler ve göz çevresi tüm vücudumuzun aynası. Sağlık durumunuzdan yaşınıza kadar tüm bilgi bu dar alanda kodlanmış durumda. Estetik ve çekici görünümü sağlayan yüzün temel parçası. İlerleyen yaşla birlikte göz çevremizde kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlıyor. Otuzlu yaşlarda başlayan ışınsal kırışıklıklar kırklı, ellili yaşlarda sabitleşiyor ve çok daha belirgin hale geliyor. Mimik kaslarımızın yarattığı kırışıklar bunlar .

Nasıl engelleyelim ?

İlk ve en önemli çözüm sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak. Sigaradan uzak duralım. Cildi inanılmaz yaşlandırıyor ! Fazla güneşten kaçınalım. Güneş cildi yaşlandırıyor, tümör gelişimini arttırıyor. Güneşten korunmak için göz çevremizdeki mimik kasları çok çalışmak zorunda kalıyor ve kırışıklıklar artıyor. Güneş gözlüğü kullanmak önemli bir estetik alışkanlık aslında. Göz çevresinin yaşlanmasını azaltabiliyoruz.

En basit estetik girişim Botulinum toksini uygulaması. Fazla çalışma eğiliminde olan mimik kasları felç edilerek kırışıklıklar yok ediliyor ve yenilerinin oluşumu engelleniyor.

Göz çevresindeki ikinci önemli değişim deri sarkıklıklarının oluşumu. Üst ve alt göz kapağındaki bu deri fazlalıkları basit bir cerrahi girişimle alınabiliyor, başka da bir çözümü yok maalesef.

Gerekebilecek Diğer Müdahaleler

Genç ve estetik görünümü bozan üçüncü önemli yaşlanma kriteri yağ torbalanmalarının oluşumu ve göz altlarının  girintili çıkıntılı sert görünümüdür. Çoğu kez genetik faktörler ana etkiye sahiptir bu değişimlerde. Sağlıklı yaşamın da etkisini unutmamak gerekir. Yüzeyel sorunlarda dolgu maddesi kullanarak estetik bir görünüm sağlanabilmektedir. Işık dolgusu olarak halk arasında bilinen bu yönteme iyi sonuç alınabilmektedir fakat etki geçicidir. 6-8 ay civarında bir süre sonunda tekrarlanması gerekir. Kalıcı olması istenirse vücuttan yağ dokusu hazırlanarak  kullanılabilir. Yağ enjeksiyonu  ufak bir cerrahi işlem gerektirir. Yağ doku içerisindeki kök hücreler de aktarılarak bölgenin gençleşmesine yardımcı olurlar. Aşırı torbalanma durumlarında bu torbaların alınması veya şekil değiştirilmesi ameliyatları yapılmalıdır.

Göz çevresi işlemleri çok az ağrılı hatta ağrısızdır, ancak morluk ve şişlik çok fazla olabilir. Çoğu kez 3-5 gün hatta bir hafta sosyal açıdan sevimsiz görüntüler ortaya çıkabilir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Kendiniz için  yapabileceğiniz en önemli estetik yardım sağlıklı yaşamak ve sigara, alkolden uzak durmakla sağlanabilecektir, unutmayalım !

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.