Şişlik ve Morluklar Neden Oluşur?

Doku travma ile karşılaştığı zaman ve damar içerisindeki kan, eritrosit gibi diğer maddeler doku arasına sızdığında bir morluk oluşabiliyor. Bu durum her zaman bir cerrahi müdahale üzerine olmak zorunda değil, yani tıpkı bacağımızı herhangi bir yere çarptığımızda da, çarptığımız bölgedeki damar yapısı nedeni ile doku içerisine kan kaçağı olup morluk oluşması gibi.

Tabii ki cerrahi müdahalelerde de müdahalenin boyutuna göre bölgedeki dokunun içinde de travmalar oluşabiliyor. Buna bağlı olarak da geçici süreli morluklar neredeyse kaçınılmaz olabilmekte. Bu morarmalar doku yapısına göre de değişebiliyor. Örneğin bazen büyük bir ameliyatta çok az morluk oluşabilirken bazen küçük müdahalelerde daha büyük morarmalar oluşabiliyor. Bu durum tamamen o anki tansiyon, kanın pıhtılaşma değerleri, genetik yapı gibi multifaktöriyel sebepler üzerine doku arasına kaçan kanın miktarıyla ilgilidir. Bu nedenle cerrahlar ameliyat öncesinde hastaları kullanılan ilaçlar ve bazı ilaçlardan özellikle ameliyat öncesi belirlenen süreçte uzak durulması konusunda yoğun bir biçimde uyarılarda bulunurlar.

İyileşme Süreci

Morluk, şişlik süreci genelde en fazla 3-5-7 veya 10 gün gibi sürelerde geçmektedir fakat nadir de olsa bazı durumlarda bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında, göz çevresi ameliyatlarında ve hatta zaman zaman iğne batması sebebi ile dolgu, botoks gibi uygulamalarda bile morluk oluşabilir. Neticede iğnenin battığı alanda da bir travma oluşabilir ve çok az da olsa doku içine bir kanama olabilir.

Morluk ve şişliklerli azaltma ile ilgili olarak basınç yapma, buz koyma ve benzeri gibi bilinen bazı gerekli önlemler alınabilir. Bu noktada da teknolojik veya kozmetik, krem, ilaç sürülmesi gibi yöntemlerin morlukların geçmesi gibi bir duruma çok fazla faydası yok aslında. Maalesef morluk-şişlik süreci belirli etkenlere göre bir süre yaşanıyor. Elbette hiç morluk olmadan insanlar cerrahi müdahale sonrası yürüyüp gitseler çok çok iyi ama günümüz teknolojisi ve yara iyileşme koşulları ile bu safhada bu duruma hakim olabilmiş değiliz. Kimi hastaları korkutsa da rutin, normal sınırlar içindeki morluk ve şişlikler sizi üzecek veya sonucunuza etki edecek bir süreç değildir ve zamanla kendiliğinden geçecektir.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.