Kulakların kafayla yaptığı açı geniş yapılanınca kulak estetiği bozulmaktadır. Bu açının genişliği genlerimizde kodludur, yani bazı ailelerde kepçe kulak deformitesi mevcuttur.

Kız çocuklarda saçların yardımıyla estetiği bozuk bir kulak daha kolaylıkla gizlenebilirken erkek çocuklarda durum daha sıkıntılıdır. İlkokul çağlarındaki çocukların acımasız yapısı ve en ufak bir tuhaflıkla alay etme eğilimi kepçe kulaklı çocukları zor durumda bırakır.

İdeal ameliyat zamanlaması okul öncesi dönem olam 5-6 yaştır. Kulak arkasından yapılan bir kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdak doku estetik açıları oluşturacak şekilde dikişlerle bükülür, şekillendirilir. Sonuç başarısı yüksek bir estetik ameliyattır. Bu erken ve ideal yaş dönemini kaçırmış hastalarda daha ileri yaşlarda da operasyon planlanabilir. Erişkin hastada lokal anestezi altında rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Ameliyat sonrasında 3-6 ay kulağın normal pozisyonda korunması önemlidir. Takım sporları, oyunlar ve gece yatarken oluşabilecek ters hareketler estetik sonucu olumsuz etkileyebilirler.

Sağlıklı günler

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.