Estetik cerrahi operasyonu kim talep eder, hangi hasta ameliyat olmalıdır, neden bazı hastalar mevcut halini beğenmiyor? Bunlar cevaplanması zor sorular. Estetik ameliyat gerekliliğini hasta kendisi belirler. Örneğin burnunun üzerinde 1 milimetre çıkıntısı olan bir kişi bundan rahatsız olup düzelttirmek isterken, kocaman gaga bir burunla gezen bir başkası mutludur ve asla estetik ameliyatı düşünmez; buna en iyi örnek benim. Hatta bunu hastalarımla şakalaşma unsuru olarak da kullanıyorum.

Doktorun görevi hastanın isteğinin kararlı ve mantıklı olup olmadığını değerlendirmek ve ameliyata engel tıbbi bir sorun olup olmadığını araştırmaktır. İyi bir hekim asla hastasına ameliyat teklif edip hiç aklında bile olmayan bir deformiteyi gündeme getirmemelidir. Kafası karışık, ne istediğine tam karar verememiş olan bir hastayı alel acele ameliyata yönlendirmemelidir. İnsanların kendi bedenlerini niçin beğendiği veya beğenmediğini mantıkla açıklamak maalesef çok zordur.

Estetik cerrahi aslında bir psikolojik tedavi biçimidir. Burnunun şeklinden, memesinin boyutundan şikayetçi bir insan, ameliyat sonrasında moral bulur. Hem kendisi hem de çevresi için verimliliği artar. Özellikle ağır bir estetik kusuru olan kişilere başta aile olmak üzere toplumun anlayışlı davranması çok önemli ve gereklidir. Hiç memesi olmayan ve tahta gibi erkek göğüs kafesi yapısına sahip bir genç bayanın meme protezi ile meme büyütme istemekten başka ne çaresi olabilir?

Çocukluktan başlayarak güzel olmak, çevremiz tarafından sempatik ve sevimli algılanmak büyük önem taşır. Özellikle aile çevresinden okula geçiş döneminde görüntüsel kusurlar taşımamak çocuğun psikolojisik gelişimi  açısından kritik öneme sahiptir. Basit bir kepçe kulak estetiği ameliyatının 7 yaşından önce yapılmaması, çocuğu sınıfın alay edilen, ezilen bireyi haline getirebilir. Bu çocukta gerçekleştirilecek olan estetik ameliyat aslında en etkili psikolojik tedavidir.

Estetik cerrah, abartılı istekleri ve beklentileri ayrı bir kategoride değerlendirir. Bu grup hastalar başka sorunlarını bedenlerine yansıtmış olan ve aslında bu sorunlarını bir psikiatrist ile çözmeleri gereken bireylerdir. Dünyanın en zor ,işlerinden biri bu hastaları psikiatriste gönderebilmektir. Sizin uygun bulmadığınız ameliyatı kapı kapı gezerek gerçekleştirecek bir cerraha eninde sonunda ulaşırlar.

Estetik ameliyatlara ne tamamen taraftar, ne de tamamen karşı olalım. Doğru dozu bulalım; cerrah, hasta ve hasta yakınları hep birlikte!

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.