Estetik ameliyatlar öncesinde kanamaya yol açabilecek ilaçların kullanılmaması gerekir. Kanama ve ilaç deyince ilk akla gelen ilaç şüphesiz Aspirindir. Aspirinin 80-100 mg gibi düşük dozları bile kan sulandırıcı etki yapabilir ve tek bir dozun etkisi bir hafta kadar sürebilir. Ameliyattan bir hafta öncesine kadar içebiliriz ama sonrasında içmemeliyiz anlamına gelmektedir. Aspirin adı altında olmadan da çeşitli ilaçların içerisinde etken madde ilave edilmiş olabilir.

estetik-cerrahi-ameliyatlari-oncesinde-ilac-kullanimiDeğişik ağrı kesici ilaçların da Aspirin kadar uzun süreli olmasa da 24 saate varan kanama yan etkileri olabilir. Yüksek doz vitaminler, fazlaca tüketilen bitki çayları da benzeri yan etkiler yapabilir. Unutmayınız ki  ilaçların ana kaynağı çoğu kez bitkilerdir zaten.

Kanama dışında anesteziye yan etkileri ve yara iyileşmesi bakımından ilaç kullanımı önem taşır. Başka hastalıklarınız nedeniyle içmekte olduğunuz bazı ilaçları düzenli olarak içmeye devam etmeniz gerekebilir. Tiroid, guatr ilaçları bu kapsamdadır. Diyabet ilaçlarının uygun kullanımı önemlidir. Tedavinin doğru rotada olduğunu anlayabilmek için estetik ameliyat öncesinde kan değerlerinin kontrolü hem tiroid hastalıkları hem de diyabet açısından iyi olacaktır. Epilepsi ilaçları, antidepresan ilaçların anestezi ilaçları ile uyumu değerlendirilmelidir.

Elbette burada şu an yazamayacağımız kadar çok hastalık ve değişik ilaç kullanımı söz konusudur. Estetik cerrahınızı planlı veya plansız, son bir kaç haftada kullandığınız her türlü ilaç hakkında bilgilendiriniz.

Sağlıklı günler dilerim.

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.