Estetik ameliyatınız sonrasında oluşacak izi (Skar) nasıl azaltabilirsiniz ? Bu izlere ne sürmeli ? Öncelikle belirtmeliyim ki izinizin üzerine uygulayabileceğiniz sihirli hiç bir şey yok elimizde.  Aslında bir adım daha öteye gidersek fazla yara iyileşmesi adı verilen patolojik durum olmadıkça sürülecek hiç bir şey yok denebilir. Estetik ameliyat sonrası izinizde fazla iyileşme, yarada kabarma olursa kortikosteroid denilen hormonal kökenli ilaçlar veya bölgeye silikon tatbiki fayda sağlayabilir. Yaralar hücre faaliyeti sonucu iyileşir ve genetik-kişisel özellikler gösterir. Erken dönemlerde yarayı yağlı, nemli tutmak faydalıdır. Bu etki vazelin ile sağlanabilir. Yara izinizin daha iyi estetik  görünüm kazanması 1-2 yıl sürecektir. Sabırla beklemek zorundayız. İzinizi mutlaka güneşten koruyunuz.

Peki nedir onca ilaç, yöntem bize estetik, az izli hatta izsiz yara iyileşmesi için sunulan ? Çok basit: Umut sömürüsü, para tuzağı, kötü niyet !

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.