Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hasta Korkuları

Şahsi gözlemlerime göre hastaların burun estetiği ameliyatları öncesinde iki grup korkuları olduğunu fark ediyorum.

Birincisi ameliyatla ilgili olan ağrı – acı safhaları ve ameliyat öncesi onam formlarında hastaların okuyup tedirgin oldukları riskler. Elbette tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi burun estetiği ameliyatlarında da bu tip riskler mevcut olabiliyor fakat uygulama düzgün bir şekilde yapıldığında bu tip riskler çok çok aza indirgenmektedir. Burun estetiği sonrası ağrılı süreç ise tahmin edildiği gibi çok ağır geçmemekte ve bu ağrılı süreç uzun sürmemektedir. Hastalar, ameliyat sonrası cerrahlarının uyarıları doğrultusunda gerekli tedbirleri alarak kısa bir süre içinde sosyal hayatlarına dönebilmektedirler.

Hastaların acı ve ağrı korkuları dışında sonuç korkuları oluşabilmekte. Hiçbir ameliyatta yüzde yüz başarı garantisi yoktur. Bu durum sadece plastik cerrahi alanında değil, kalp damar cerrahisinde, genel cerrahide yani kısacası tüm tıpta geçerli bir durumdur. Fakat özellikle ülkemizdeki plastik cerrahların başarı oranları çok çok yüksektir. Bu oranlar %95’lere, %98’lerdedir ve  bu yüzdeler doğrultusunda ülkemizdeki cerrahlar Dünya’nın birçok ülkesindeki hastalar tarafından  tercih edilmektedirler. Ayrıca  yapılan her 4-5 ameliyattan birinde sorun çıması gibi bir durum söz konusu olsa ülkede bu cerrahi dalının devam etmesi zaten mümkün olmazdı.

Eğer hasta yüksek başarı oranı dışında kalan minik yüzdedeki şanssız gruptaysa da çözüm yollarına gidilebilmekte. Örneğin ameliyat sonrası burun şekliyle ilgili oluşabilecek bir durum eğer ilk ameliyat kuralına uygun bir şekilde yapıldıysa gerekebilecek ikinci işlem çok daha basit olabiliyor ve sorunlar çok daha kolay bir şekilde çözülebiliyor.

Estetik ameliyatlardan başarılı sonuç alabilmenin en önemli kriterlerinden birisi de hasta-doktor arasında karşılıklı bir güven ortamı oluşmasıdır. Hastalar ameliyat olmadan önce gerekli araştırmayı yapıp güvendikleri insanları seçerek doğru bir iletişimle başarı şanslarını ve oranlarını maksimum düzeyde arttırabilirler.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.