Botoks Nedir?

Botulinum toksini yani botoks bakterilerden elde edilen bir zehir, bir toksindir. Normalde konserve zehirlenmesi yapan bir bakterinin toksininin standardize edilerek bu zehirlenmeyi çok daha kontrollü, kas felci şeklinde insan üzerinde kullanma prensiplidir. Çok konuşulan yılan zehri veya buna benzer bir takım yanlış bilgilerle de pek alakası yoktur. Mekanizması da sinir üzerinden kasın hareketini geçici süre ile durdurarak yapar, net etki süresi 3 ay kadardır uzun etkisi ise 3 ila 6 ay arasına kadar devam edebilmektedir. Etkisi geçtikten sonra uygulamanın tekrarlanması gerekmektedir.

Migren için Çözüm Olabilir mi?

Bir grup migren hastasında migreni kas kasılmalarının tetiklediği yönünde bulgular vardır.  Uygulama ise bir grup kasın felç haline getirilmesi ile yapılmaktadır yani migreni kasların kasılması tetikliyorsa ve bu kasları kasılmaz hale, felç haline getirirsek tabii ki migren üzerinde de pozitif bir etkisi olabilecektir. Bu durum maalesef tüm migren hastaları için geçerli değildir. Fakat denenebilir, eğer pozitif bir etki elde edilip migren atakları engellenebilirse devam edilmesi son derece uygun olur çünkü botoks tedavisi sayesinde uzun yıllar migren atağı geçirmeyen hastalarımız olduğunu gözlemledim ve migren sorunu ile baş etmeye çalışan hastaların da bu yöntemi gözden geçirmelerini öneririm…

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.