Soğuk Havalar ve Cildimize Etkisi

spguk-havalarin-cildimize-etkisiCiddi bir soğuk hava dalgasıyla karşı karşıyayız. Aşırı soğuk  ayni sıcak gibi ciltte ve dokularda önemli hasarlara yol açabilmektedir. Önce yüzeyel hafif kızarıklık şeklinde başlayan bu hasar dokuların tamamen donup kaybedilmesine dek varan bir yelpazeye sahiptir.

Özellikle kulak, burun ve parmaklar gibi uç organlar etkilenir. Dolaşımı donma etkisiyle bozulan bu uç organlarda geri dönüşümsüz hasarlar oluşabilir. Uygun kıyafetle korumak, bu kısımların ıslanmasını engellemek ve soğuğa maruz kalma süresini kontrol etmek esastır.

Estetik ameliyat geçirmiş alanlar normal dokudan da daha hassas olabilirler. Duyu kayıpları olan deri bölgelerindeki hasarı fark etmemiz bile imkansızdır. Ağrı, rahatsızlık hissi oluşmayacaktır, benzeri tablo diabetik hastaların duyusu olmayan ayaklarında gerçekleşir. Kocaman yara açılır ama hasta ancak eve gelip ayakkabıyı çıkarttığında fark eder sorunu. Ağrı yoktur çünkü.

Cildi yağlı kremlerle desteklemek iyi bir seçenek olacaktır. Yaz kış estetik müdahaleler yapılabilir ama kendinizi korumak koşuluyla.

Sağlıklı günler

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.