Hasta Fotoğraflarının Paylaşımı

Türk yasalarına göre hastalarımızın estetik ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarını internet ve diğer sosyal içerikli ortamlarda paylaşmamız yasak. Buna facebook, intagram ve benzeri diğer ortamlar da dahil. Dolayısıyla “Hastamın izniyle fotosunu paylaşıyorum….” gibi ön açıklamalar da tamamen anlamsız ve yasadışı.

Kanun aslında pek de mantıksız değil. Düşünsenize ameliyat olalı yıllar geçmiş olsa bile bir gün bir bakıyorsunuz memenizin, poponuzun fotoları ortalıkta geziyor. Evet yüzünüz olmasa bile içerikte sadece Sizin tanımanız bile bu fotoyu bir facia. Sözkonusu olan yüzünüz ise estetik ameliyat olduğunuz herkese ilan edilmiş oluyor.

Peki niçin fotoğraf, amaç ne ? Estetik ameliyat olacak bireyler doktorunu seçerken daha iyi, daha güvenilir, işini bilen doktoru seçtiğini düşünüyor eski fotoları inceleyerek. Oysaki farkında olmadığı şu ihtimaller var :

-Gerçekten fotodaki sonuç bu doktora mı aittir ?

-Yüzlerce, hatta binlerce ayni estetik ameliyatı yapmış muhtemelen. Bu gösterilen en iyisi, hepsi mi iyi ? Kötüsü yok mudur ? Benim ameliyatımın iyi olacağını garanti eder mi bu iyi sonuç ?

-Herkesin dokusu, yara iyileşmesi ayni midir ?

Estetik hastalarının fotolarını paylaşan doktorlar sadece eski hastalarının hakkını değil, meslektaşlarının da haklarını gasp etmektedir. Haksız reklamla hastaların gözünü boyayıp öne geçmektedirler. Denetimlerin yetersiz olduğu ülkemizde otokontrol zaten yok denecek kadar azdır maalesef.

Doktoru buysa bir ülkenin taksi şöförü  kırmızı ışıkta geçer, vatandaşı yerlere çöpünü atar, memuru da haksız rapor peşinde koşar. Bu kötü yapılanmış vicdan yapımız bir gün gelip düzelebilecek mi acaba ?

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.