deri-kanserlerinde-güncel-tedavilerİmmuno Onkoloji Derneği tarafından Türkiyede ilk kez düzenlenen Deri Kanserlerinde Güncel Tedaviler Kongresi çok verimli geçti. Medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, dermatoloji ve diğer branş hekimlerinin katıldığı toplantıda çok değerli bilgi alışverişlerinde bulunduk. Organizasyon komitesine ve tüm katılımcılara buradan da tekrar teşekkür etmek isterim.

Derinin kötü huylu tümörleri erken tanındığında ve tedavi edildiğinde % 100 e varan bir başarımız var, ancak geç kalındığında durum gerçekten dramatik. Özellikle malign melanom çok kötü huylu ve durdurulamaz bir tümör olarak günümüze kadar geldi. Bu kongrede de özellikle üzerinde durduğumuz yeni tedaviler umut verici.

Deri tümörlerinin ilk ve temel tedavisi cerrahi. Mevcut kitle gecikmeden çıkartılırsa sorunsuz iyileşme sağlanabiliyor. Eğer erken dönem kaçırılırsa önce çoğu kez lenf düğümlerine oradan da tüm vücuda yayılıyor. Lenf düğümlerine de cerrahi işlemler yapılabiliyor ancak başarı oranı artık maalesef başlangıçtaki kadar yüz güldürücü değil.

Genetik mutasyonları ve immün sistemi hedefleyen yeni tedaviler ileri dönemdeki hastalarımız için umut olmaya başladı. Tüm güncel gelişmeleri yakından takip eden doktor arkadaşlarımızın yeni ilaçları ülkemizde uygulamaya başlamış olması çok önemli bir gelişmeydi. Tek başına cerrahinin yetmediği vakalar için çok önemli bir kazanç. Umarım yakın gelecekte hiç cerrahiye gerek kalmadan sadece ilaçlarla tedavi başarılabilir.

İyileşmeyen yaralar, değişiklik gösteren benler, büyüyen pigment odakları çok çok önemlidir. Geç kalmayıp konunun uzmanı kişilere en kısa sürede ulaşınız lütfen.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.