Silikon Meme Protezlerinin Yapısı

Meme protezleri silikon yapılı cisimlerdir. İhtiyaca göre çeşitli boy ve şekilleri vardır. Silikon protezlerin üst kısmı daha sert ve kağıtımsı bir dokuya kaplıdır, içinde ise daha sıvı meme kıvamını verecek bir jel formu vardır. Çok özel üretilmiş implantlardır ve son derece dayanıklıdır, ama her ne olursa olsun bu protezler birer cisimdir ve çok çok uzun süreçte çok düşük bir ihtimal de olsa bozulma ve patlama gibi riskleri bulunmaktadır.

Sürekli Bakım ve Değişim Gerektirir mi?

Silikon meme protezleri çok çok uzun yıllar dayanması planlanarak bir araya getirilmiş maddelerden üretilmiştir. Meme protezleri bir sorun olmadığı sürece rutin bakıma gerek duymaz ve rutin olarak belirli aralıklarla değiştirilmesi de söz konusu değildir. Çok çok düşük bir oranda olsa da eğer meme protezinde bir yıpranma, yırtılma veya başka bir sorun varsa meme protezi değiştirilmelidir. Eğer herhangi bir sıkıntı duyulursa durum, gerek ultrasonografik yöntemlerle gerekse nükleer manyetik rezonans gibi dokuyu dilim dilim, kesit kesit kontrol edebilen yöntemlerle değerlendirilebilir ve yıpranma, şekil bozukluğu ve benzeri gibi sorunla karşılaşılırsa aynı alanda küçük bir değiştirme işlemi uygulanıp yeni bir protez konularak etki devam ettirilebilir.

Meme Sağlığı

Bu arada gerek meme protezine sahip olsun gerek olmasın her kadının mutlaka yaptırması gereken meme sağlığı kontrollerini ihmal etmeyiniz. Ayrıca eğer silikon proteziniz varsa silikon protezinizin durumunu da bu kontroller sırada kontrol ettirilebilirsiniz. Maalesef her 8 kadından birinde meme kanseri gelişmesi gibi bir durum söz konusudur ve meme sağlığı için kontrole gidilmesi oldukça önemlidir.

 

Sağlıklı günler dilerim…

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.