Yara Bakımı : Yaraya su değer mi ?

Halkımızda yaygın olarak yaraya su değme­değirme korkusu var maalesef. Oysa ki su hariç her tür sıvı, bitki, ekmek, diş macunu ve aklınıza gelen herhengi bir nesnenin uygulanmasında sakınca görülmemektedir.

Estetik ameliyatlar, tıbbi ameliyatlar ve yaralanmalar sonrası yaraya su değebilir mi, banyo yapmak ne zaman uygun ? Elbette tüm yaralar yerine, tipine, özelliklerine göre büyük farklılıklar taşımaktadır ancak su sanıldığı kadar zararlı bir madde değil yaralar için.

Eğer estetik ameliyat sonrasında deri uç uca gelecek şekilde kapatıldıysa, yani açıkta sadece çizgi şeklinde bir kesi yeri var ise, yara alanını 24 saat korumak yeterlidir. Çoğu kez bu kesi hattı bir pansuman malzemesi ile kapatılır ve bu süre zarfında kapalı kalması istenir.

Niçin 24 saat ? Çünkü bu süre boyunca tamir mekanizmaları ile doku kendini onarır ve dış ortam ile iç yara ortamı arasında izolasyon sağlanır. Artık yara açık izlenebilecektir. Dikiş uçları dışarıda olabilir, bunları çok kurcalamadan ılık bir çeşme suyu ile yara alanları temizlenebilir. Vazelin veya benzeri yağlı bir pomat kabuklanmayı ve gerginliği azaltacaktır.

Normal sabunlar alkali pH’lı olma eğilimlidir. Yara alanına pH dengeli sabunların kullanılması daha uygundur. Bebe sabunları ve şampuanları tercih edilebilir, özel pH dengeli sabunlar da çeşitli markalar altında satışa sunulmuş durumdadır.

Bazı yaralar yüzeyel derisi olmadan izlenip günler veya haftalar içerisinde yavaş yavaş kapanacak natürdedir. Bu yaralar daha hassas takip ve pansuman gerektirebilirler. Bu yaralara belli süreler su değmesi istenmeyebilir. Bu tip yaralar için doktorunuzun tavsiyelerini dinleyiniz lütfen.

Su değdirmemek gereksiz yara atıklarının birikimine ve mikroorganizma üremesine yol açarak yaraya zarar bile verebilir. Estetik veya tıbbi yaraların iltihaplanması aslında sonradan yaraya bulaşan mikroplarla değil, ameliyat esnasında vücuda giren ve hatta derideki kişinin kendi mikroplarıyla oluşmaktadır. Bu bulaşım kaçınılmazdır. Vücudun bu mikropları yenmesi gerekir.

Sağlıklı günler…

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.