Aşırı soğuğa maruz kalan dokular ciddi hasar görürler. Aynen aşırı sıcağın dokuları yakması, tahrip etmesi gibi. Uç bölgeler, çıkıntı alanlar soğuk ısırığına daha eğilimlidir. Hem dolaşımın daha sınırlı olması hem de soğuğun daha rahat ve çok  etkilemesiyle ilişkili olarak.

Burun ve kulaklar, el ve ayak parmak uçları bu alanların başında gelir. Acı, yanma gibi yüzeyel rahatsızlıklarla başlar ve giderek tüm duyuların kaybıyla beraber milimetrik alanlardan tüm el-kol-bacağı içeren büyük alanların donmasına varabilir. Donan hücre canlılığını kaybedecektir.

En önemlisi uygun kışlık kıyafetler ile korunmaktır. Direk sıvı temasının önlenmesi gerekir. İçine su almayan bir ayakkabıyla çok daha uzun süre soğuğa dayanabiliriz örneğin.

Donan derinin uzuvların ılık su, kompress ve sıcak havayla çok yavaş ısıtılması gerekir. Hızla ısıtma işlemi yeni hasarlara yol açabilir. Hafif olgularda saatler içinde normalleşme olurken ileri durumlarda ciddi doku ve uzuv kayıpları gerçekleşebilir.

Sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.