Soğuk havanın etkisiyle burnu ve solunum yollarını kaplayan mukoza adlı örtümüz negatif etkilenir. Bu örtüdeki antikor salınımı, savaşçı hücrelerin fonksiyonları bozulur. Kış döneminde virüsler artmış ve sosyal yaşamımız da kapalı ortamlara kaymış olduğu için virüsün bulaşıp yayılması kolaylaşır.

soguk-havalarda-burnun-ve-solunum-yollarinin-korunmasiBurun fizyolojisi bozuk bireyler soğuk havalardan daha fazla olumsuz etkilenirler. Zaten kısıtlı, yarı tıkanık bir burun örneğin tam tıkanır. Burundan nefes azaldıkça ağızdan nefes alma zorunluluğu ortaya çıkar ve boğaz bölgemiz de işin içine girmiş olur. Kuruyan bademcik, farinks, larinks alanları daha kolay hastalanır.

Burnun estetik şekli elbette çok önemli. Burnun fonksiyonları estetik şeklin bile ötesinde, çok çok daha önemli. Sık hastalanmamak için tıkanıklıkların, diğer burun içi sorunların programlı bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir.

Kış aylarında havasız, çok kalabalık ortamlardan uzak durmak, kuru havayı nemlendirmek çok çok önemli sağlımız için.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.