Rinoplasti ve nazoplasti eş anlamlı kelimelerdir. Burnun estetik olarak düzeltilmesi, güzelleştirilmesi işlemidir. Burun boşluklarını ortadan ikiye ayıran bölmeye septum, bu bölmenin eğrilik ve tıkanıklıklarının giderilmesi işlemine ise septoplasti adı verilir. Septoplasti işlemi ile temelde burnun nefes alma sorunları çözümlenir.

Bazen burnun iç eğriliği dışa da yansıyarak burun hem estetik olarak dıştan eğri hem de fonksiyonel olarak içten sorunlu olabilir. Böyle bir burun yapısında estetik nazoplasti işleminin ve septoplasti  prosedürünün ayni anda yapılması zorunludur. Ayni anda yapılmazsa buruna estetik şekil de verilemez sağlıklı nefes alma fonksiyonu da kazandırılamaz.

Burun estetiği planlayan kişilerde eğer var ise ayni seansta iç eğriliklerinin de düzeltilmesi planlanmalıdır. Septoplasti işleminin yapılmaması durumunda ikinci bir ameliyata gereksinim ortaya çıkacaktır. Üstelik septoplasti ameliyatının sonradan  yapılması daha zor olabilir. İkinci ameliyatla ilk yapılan estetik ameliyata da zarar verilebilir.

Rinoplasti ve septoplasti birbiriyle iç içe ameliyatlardır. Gerektiğinde birlikte planlanması ve uygulanması hem estetik hem de fonksiyonel sonuçlar açısından daha başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.