Ortognatik cerrahi  çene ve yüz yapısındaki  bozuklukları  düzeltmek, alt ve üst çene dişlerinin uygun kapanma ilişkisini ve düzgün yüz estetiğini sağlamaya yönelik cerrahi girişimleri içerir. Ortognatik cerrahi sonrasında çenelerin  uygun pozisyona getirilmesiyle sağlıklı bir çiğneme fonksiyonu sağlanabilir. Fonksiyonel olduğu kadar yüz estetiğinin sağlanmasında son derece önemli ve gerekli bir yaklaşımdır.

Diş hekimliği ve Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. Ortodonti diş hekimliğinin diş dizilim bozukluklarıyla, çapraşıklıklarıyla uğraşan anabilim dalıdır. Halk arasında dişlere tel takılması olarak bilinen yaygın uygulama sanıldığından çok daha zordur; kompleks planlamalar ve ciddi tecrübe gerektirir.

Ortodontist, çene ve yüz kemiklerinde belirgin sorunu olmayan ve sadece dişleri ilgilendiren problemlerde tek başına hareket ederek aylarca süren dizilim-açı düzeltme işlemlerini gerçekleştirir. Dişlerin sağlıklı bir anatomik düzene kavuşturulması hasta için ayni zamanda önemli bir estetik kazanç sağlar.

Daha zor olan hasta grubu ise kemik yapı anormallikleriyle diş dizilim bozukluklarının beraber olduğu gruptur. Çünkü artık bu grup hastada sefalometrik analiz yapılarak kemiklerdeki problemin ne olduğu ortaya konulmalı  ve bir kemik düzeltme operasyonu planlanmalıdır. Bu analizle yüz kemiklerinin açıları, pozisyonları ve birbirleriyle olan ilişkileri tüm ayrıntılarıyla açığa çıkar.  Ortodontist ve Plastik Cerrah birlikte hareket ederek hastaya bir tedavi planı oluştururlar. Yine aylarca süren dişleri düzenleme çalışmaları gerçekleştirilecektir. Sonrasında ise kemiklere şekil vermek üzere ortognatik cerrahi uygulanır. Bu aşamada gerekli kemikler hareketlendirilerek fonksiyon ve görüntüyü düzeltecek biçimde anatomi yeniden oluşturulur.

Normal çene kapanmasında üst kesici dişler alt kesici dişlerin birkaç milimetre önünde ve onları hafif örter durumdadır. Bu ilişkinin bozulduğu başlıca klinik durumlar alt çenenin ileride olması (Prognatizm),  üst çenenin ileride olması (Retrognatizm)  veya çenelerden birinin yana kaymasıdır (Laterognatizm).  Bazı olgularda ise  dişler birbirine değecek pozisyonda yer alamaz ve açık ısırma deformitesi oluşabilir.

Alt Çene ucu deformitesi benzer şekilde çenenin ileride-geride olması, küçük-büyük olması veya asimetrik olması şeklinde özetlenebilir. Diş dizilimleri normal olduğu halde sadece çene ucu deformiteleri de görülebilir.

Göz çevresi ve elmacık kemiklerinin bozuklukları da olaya eşlik edebilir. Bu gibi durumlarda çene kemikleriyle beraber üst yüz bölgesi kemiklerinin de şekillendirmesi planlanmalıdır.

Plastik Cerraha yüz estetiği kaygılarıyla başvuran pek çok hasta gerçek deformitenin ne olduğunu ayırt edememiş olabilir. Örneğin burun büyüklüğü şikayeti olan bir hastanın gerçek sorunu çene küçüklüğü olabilir. Burunu küçültmek yerine çeneyi büyütmek çok daha iyi bir estetik sonuç doğurabilir. Unutmayalım, estetik bir harmonidir, gözümüz yüzü bir bütün olarak oranlarıyla algılar. Gerçek güzellik tek tek parçaların yapısından çok  parçaların birbiriyle ilişkisine ve uyumuna bağlıdır. Ortognatik cerrahi yüz kemiklerinin uyumunu düzelterek  fonksiyonel ve estetik katkılar sağlar.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.