Estetik burun ameliyatı hastalarına yardımcı olmak için hazırlanmış bilgileri içermektedir. Tamamı kişisel olarak düzenlenmiştir ve kendi yaklaşımlarımdır ; diğer cerrahları veya kurumumuzu bağlayıcı nitelik taşımamaktadır. Formda eksik veya şüpheli hissettiğiniz hususları lütfen sorunuz.

Genel Bilgiler

Burun ameliyatı estetik ve / veya solunum fonksiyonunu düzenlemek amacıyla gerçekleştirilir. Lokal veya genel anestezi altında ameliyat yapılabilir. Lokal anestezi 10-20 cc uyuşturucu sıvının burun iç ve dış kısımlarına enjeksiyonuyla sağlanır. Ek olarak damar yolu ile veya kas içine verilen çeşitli ağrı kesici ve yatıştırıcı ilaçlarla hastaya yardımcı olunur. Hasta operasyon boyunca uyanık kalır ancak acı hissetmez ve kısa süreli bir gözlemden sonra süratle evine gönderilebilir. Genel anestezide hasta için anestezi uzmanlarının uygun gördüğü ilaçlarla hastanın uyuması sağlanır. Hasta anestezi cihazına bağlı olarak solutulur. Operasyon bitiminde daha uzunca süre doktor kontrolünde kalması gerekebilir. Ayni gün hastanede kalması zorunluluğu doğabilir. Kullanılan ilaçların başağrısı, bulantı kusma gibi geçici yan etkileri olabilir.

Ameliyat Öncesi Hazırlıklar

-Kan sayımı (CBC), biyokimya tetkiki, akciğer grafisi ve elektrokardiyografi (EKG, 45 yaş üstü için) tetkikleriniz gerekebilir.

-Güvenli ameliyat koşullarının sağlanabilmesi için ameliyattan en az 8 saat öncesinden başlayarak sıvı veya katı hiç bir gıda ve su almamalısınız

Ameliyat sonrası ile ilgili bilgilendirme

Hasta burun ameliyatından burun deliklerini tıkayan bir tampon ve burun üzerini kaplayan alçı-bantlarla çıkar. İlk 48 saat içerisinde göz çevresi ve yüzde ciddi boyutta şişme ve morluk ortaya çıkar. 24 saat boyunca aralıklı buz uygulanması hem ağrıyı hem de şişlikleri azaltmak için faydalı olabilir. Aspirin kullanmayınız. Novalgine, Vermidon, Parol vb yeterli olabilecektir. Bu şişlik ve morluklar tamamen doğaldır ve 7-10 günde azalarak kaybolur. Bu süreci hızlandıran bir ilaç yoktur.

Burun ameliyatları sonrasında sadece ilk saatleri kapsayan sınırlı bir ağrı rahatsızlığı hissedilmektedir. Ağız yoluyla alınacak kanamaya yol açmayan ağrı kesiciler yeterlidir. Genel anestezi sonrasında ilk 4-6 saat ağızdan sıvı veya katı gıda alınmaması faydalıdır. İlk gün sıvı-yumuşak gıda alınması daha kolay tolere edilebilir.

Burun içindeki tamponlar 1-3 gün sonra çekilir. Bazı vakalarda bu süre uzayabilir veya ikinci bir tampon yerleştirilebilir. Evin nemlendirilmesi, burun deliklerine yağlı bir pomat uygulanması (Vazelin) hastayı rahatlatmak açısından faydalı olabilir.

Burun alçısı 7 gün sonra çıkartılır. Buruna sadece bant ile şekillendirme uygulanır. İlk bir ay boyunca gözlük takılması sakıncalı olabilir, yine ayni dönemde kemikler normal sağlamlığına erişmediği için travmalara karşı dikkatli olunmalıdır. Burun içi ve dışındaki şişliklerin çok büyük bir kısmı süratle düzelmesine rağmen aylar boyunca yavaş yavaş düzelecek bir kısım şişkinlik devam eder. Bu nedenle erken dönemde nefes alma güçlükleri yaşanabilir. Ameliyat sonrasında burun ucu ve üzerinde duyu kaybı, keçeleşme olması normaldir. Sinir uçlarının iyileşmesi ile yaklaşık 3 ayda normal burun duyusuna erişilir.

Ameliyatın tam sonuçları yaklaşık 1 yıl sonra elde edilir. Lütfen bu süre sonrasında tekrar kontrol muayenenize geliniz.

Ameliyat sonrasında erken veya geç dönemde ortaya çıkabilecek her türlü sorun için lütfen bağlantı kurunuz.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.