Meme küçültme ameliyatlarında bilinmesi gerekenleri madde madde gözden geçirelim:

  1. Mutlaka az veya çok bir iz söz konusu. Memeler güzel bir boyut ve estetik şekil kazandıktan sonra izden  şikayetçi olan pek olmuyor. İzler herkeste değişik iyileşiyor. Bazen çok az bazen ise daha fazla iz kalabiliyor. Küçültme miktarı arttıkça daha uzun cilt kesileri yapılır ve cm bazında  iz miktarında artış kaçınılmazdır.
  2. Meme başı duyusu geçici olarak etkilenebilir, kalıcı duyu kaybı nadir. Çok büyük memelerde daha sık duyu kaybı sorunları görülebilir.
  3. Meme başını meme dokusunu tamamen ayırmadan yapılan küçültme yöntemlerinde süt verme şansı korunmuş olur. Süt gelmesi kompleks  bir olaydır. Her anne maalesef emzirimez. Eğer ki hormonal bir sorun yok ise küçültme, büyültme ameliyatlarından sonra süt vermek mümkündür.
  4. Meme küçültme ameliyatının kanserle ilişkisi var mıdır ? Ailede meme kanseri var ise ameliyat öncesi mammografi ve benzeri yöntemlerle tarama yapılması uygun olur. İleri yaş ameliyatlarda da tarama yapılabilir. Ameliyat sonrasında meme anatomisi değişecektir. Taramalara devam ederek yeni meme yapısının da takibi yapılabilir. Küçültme ile meme dokusu azaltılacağı için kanser riski artmaz hatta azalır.
  5. Meme küçültme ameliyatlarının estetik şekli hamilelik, emzirme, kilo alıp verme ve yaşlanmayla bir miktar bozulabilir. Ameliyatla elde edilen estetik kazanç mutkala geç dönemde de daha iyi bir estetik görünüme katkıda bulunur.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.