Her 8 kadından biri maalesef meme kanserine yakalanmakta. Erken tanının önemi ortada. Erken tanıyla sadece kanserden kurtulmayı başarmıyoruz,  meme dokusunu da korumuş-kurtarmış oluyoruz. Tanı geciktikçe meme dokusunun kaybedilmesi kaçınılmaz olmakta.

Memesini kaybetmiş bir kadın hastamızın en büyük sorunu vücut bütünlüğünü kaybetmiş olmanın üzüntüsüdür. Memenin estetik ameliyatlarındaki gelişmeler, meme kanseriyle kaybedilen memenin yeniden oluşturulması çabalarına da yansımış durumda. Genel cerrahi ve plastik cerrahi işbirliğiyle hastanın ameliyatının daha en başından titizlikle planlanması gerekiyor. İlk aşamada genel cerrah memenin ne kadarını alacağını, derisini koruyup koruyamayacağını planlayacaktır. Kanserin yok edilmesi için gereken dokuların feda edilmesi kaçınılmazdır.

Derisi korunmuş bir memede rekonstrüksiyon işlemi biraz daha kolaylaşmakta ve sonuç güzelleşmektedir. Bu korunmuş olan deri kılıf içine silikon bir protez yerleştirilebilir. Eğer karın dokusu yeterli ise biraz daha büyük bir ameliyat planlanarak karın dokusundan meme yapma tercihi kullanılabilir.

Derisi, meme başı korunamayan bir memede silikon protez bu kez boş bir balon şeklinde yerleştirilebilir. Bir ile üç aylık şişirme döneminden sonra mevcut deri genişletilerek meme şekli elde edilebilir. Karın dokusu veya sırt dokularının kullanımı bu grup hastalarda daha büyük önem kazanabilmektedir. Karın veya sırttan hazırlanan deri adasının memeye transferi ile eksik deri tamamlanabilmektedir.

Meme kanseri tedavisi tecrübeli bir ekiple başarılabilir. Ekipte psikologdan onkoloğa pek çok hekimin emeğine ihtiyaç vardır. Memenin yeniden yapılması işlemi kanser takibini aksatmaz. Hangi yaşta olursa olsun, memenin rekonstrüksiyonu hasta için büyük bir moral kaynağıdır.  Memenin ilk alınması aşamasında veya aradan yıllar geçtikten sonra meme yapılabilir.

Düzenli meme kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Ailesinde meme kanseri olanlar için risk daha fazladır. Hatta çok riskli bireylerde meme kanseri oluşmadan memenin alınması planlanabilir, ihmal etmeyiniz.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.