Kök hücrenin keşfi, özelliklerinin ve tiplerinin daha iyi anlaşılır hale gelmesi Tıp dünyası için büyük bir adım. Yakın gelecekte pek çok hastalığın tedavisinden tutunuz yeni doku üretimine kadar ve hatta şu an hayal bile edemediğimiz pek çok tıbbi fayda sağlayacağı kesin.

Yaşlanma hiç kimsenin istemediği bir durum. En başta bayanların. Estetik görünüm elden gidiyor. Çeşitli çözüm önerileri günümüzde mevcut, ameliyatsız veya ameliyatla. Kök hücre henüz hiç bir bilimsel pozitif veri olmamasına rağmen sihirli değnek olarak sunulmuş durumda.

Yüzümüze kök hücre enjeksiyonu yaptıralım ve gençleşelim, kırışıklıklar yok olsun. Plan güzel, ama sonuç yok. Henüz bilimsel olarak gösterilmiş böyle bir etki maalesef yok.  Günümüzde en iyi etki yağ enjeksiyonlarıyla elde edilebiliyor. Taze yağ dokunun içinde kök hücreler de var. Esas gençleştirme etkisi yağ dokunun kırışıklıkları doldurmasıyla ortaya çıkıyor.

Gelecekte olacak mı ? Muhtemelen evet. Hücrenin sırları daha fazla keşfedildikçe gençleşmek, veya yavaş yaşlanmak söz konusu olabilir. Aslında pek çok sorun hücreye hükmetmeye başlayabilirsek çözülecek; en başta kanser.

Diğer branşlar için de benzer durum söz konusu. Ben doktorluğuna sonuna kadar güvendiğim ortopedist arkadaşlarımla görüştüğümde, kök hücreyle ilgili anlamlı bir sonuç olmadığını ifade ediyor. Körlüğe iyi geliyormuş dediğimde göz hekimleri kahkaha atıyor. Ya felçte durum nedir, nörolog-beyin cerrahı gülümsüyor.

Anlayacağınız kök hücre işinde şu an çok büyük ümitler yok. Tıp tarihi facialarla dolu. Eroinin Bayer firması tarafından ilaç olarak piyasaya sunulduğunu biliyor muydunuz ? Radyasyonlu kremler cildi güzelleştirmek için bayanlara kozmetik ürün olarak satıldı. Mantar, sivilce için radyoterapi verildi hastalara. Daha neler neler, ve daha neler göreceğiz kimbilir.

Paranın gözü kör olsun !