İdeal Burun Estetiği Nedir ve Burun Şekli Nasıl Seçilmelidir?

Burun estetiğinde ideal görünümü oluşturmak aslında işin en zor ve bu bağlamda sanatsal olan kısmıdır çünkü burun estetiğinde amaç her burnu aynı şekilde küçültmek, aynı şekle sokmak ve aynı açıyla düzenlemek değildir. Kişinin yüz ve doku yapısına uygun ve estetik ameliyat olan kişinin burnunu daha estetik ve daha güzel bir hale dönüşebileceği bir hale çevirmek burun estetiğinde önemli kısmıdır ve bu da cerrahınızın deneyimi ve bu deneyimi kişisel gelişimle daha iyiye götürmesi ile sağlanabilen bir durumdur.

Burun estetiğine yaklaşım öncelikle doğal görünen ve dışarıdan bakıldığın estetik ameliyat olduğu anlaşılmayan bir burun oluşturmak olmalıdır. Elbette bu durumun tersine yaklaşımlar da olabiliyor. Fakat tıpkı burun estetiğinde olduğu gibi diğer tüm estetik girişimlerde oluşturulan hoş görünümün estetik ameliyat olan kişinin diğer insanlar üzerinde oluşturduğu izlenim “böyle doğmuş ve zamanla böyle yapılanmış” şeklinde olmalıdır. Herkesin burun yapısı neredeyse parmak izi gibi bir diğer insandan farklıdır. Gazete ve dergi v.s. gibi mecralarda örnek gösterilen ve talep edilen burun hastanın yüz yapısına uygun olmayabilir ve ısrarla bu talep üzerine gidilirse netice hayal kırıklığı olabilir. Eğer kişinin yüz yapısı küçücük bir buruna uygun değilse düzgün bir açı ve form verilmiş, yüz yapısına uygun bir burun her zaman daha güzel ve hoş bir görüntü oluşturacaktır.

Erkek ve Kadın Burun Estetiğindeki Farklılıklar

Elbette erkeklerde ve kadınlarda burun estetiği konusunda da uygulanacak işlemlerin kriterleri de birbirinden tamamen farklıdır. Genelde kadınlarda daha ince yapılı, daha kalkık bir burun oluşturulması gerekebilirken erkeklerde bu yapıda oluşturulabilecek bir burun yüze yakışmayabilir. Erkek burun estetiği ameliyatlarında yüz yapısına göre nispeten daha büyük ve kadın burun estetiğine göre daha farklı açılar kullanmak gerekebilmektedir. Bu adımlarla birlikte oluşturulacak burun yapısı hakkında hasta-cerrah arasında yapılacak bilgi paylaşımı sonrasında, yapılacak ameliyat en doğru ve en başarılı sonuca götürecektir.

Nefes Alma Fonksiyonu

Burun estetiğinde en az dış görünüm kadar önemli olan nefes alma fonksiyonlarının korunması veya iyi değilse burun estetiği ameliyatı ile birlikte bu fonksiyonların daha iyi hale getirilmesi de planlanmalıdır.

İyi planlanmış, doku yapınızla birlikte yüz yapınıza uygun, doğal ve güzel görünümlü, nefes alma fonksiyonları korunmuş veya iyi hale getirmiş bir burun estetiği, hem görünümünü daha iyi bir hale getirecek hem de daha rahat nefes almanızı sağlayarak hayat standardınızı arttıracaktır.

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.