Hangi Benler Önemli ?

Vücudumuzda çok sayıda pigmentli benimiz var. Sayısı, şekli büyüklüğü kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bazen estetik görüntümüze pozitif, bazen de negatif etki yapabiliyorlar. Estetik görüntünün dışında tümörlerle ilişkisi açısından benler çok önemli. Benler, tıbbi ismiyle nevüsler üzerinde malign melanom adı verilen çok tehlikeli bir kötü huylu deri tümörü gelişebiliyor. Bu tümör tamamen sağlam ve sağlıklı derimiz üzerinde de gelişebilmekte aslında.

Küçük, pigment yapısı düzgün, büyüme ve şekil değişikliği göstermeyen benler pratik olarak zararsız ve alınmalarına gerek yok. Estetik olarak rahatsız ediyorsa bireyi alınabilir elbette. Eğer ben 1 cm den daha büyükse veya pigment yapısı ve kenarları düzensizse alınmalı. Malign melanom gelişme olasılığı bu tip benlerde daha yüksektir. Küçük bir benin de birden büyümesi, pigment yapısının bozulması, kanama olması kötü huyluya dönüşüm belirtisi olabilir ve süratle alınıp patolojik incelemesi yapılmalıdır.

Açık tenli, sarışın, çilli, kızıl yapıda insanların mutlak surette güneşten korunması gerekir. Tecrübeli bir Dermatolog tarafından senede bir kez tüm vücudunun ve benlerinin muayenesi uygun olur. Her türlü şüpheli benin, iyileşmeyen cilt yarasının uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi ve takibinin ciddiye alınması önemlidir.

Sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.