Hangi Benler Alınmalıdır?

Benler, tıbbi ismiyle nevüsler, tehlikeli olabilirler. En büyük tehlike bazı benler üzerinde “malign melanom” adı verilen çok kötü huylu bir tümörün gelişebilmesidir.

Tüm benler tehlikeli midir ? Hayır. Büyük benler (1 cm den büyük), pigment yapısı bozuk olanlar, ailede malign melanom olan bireylere ait benler ayrı bir kategoride değerlendirilmelidir. Bu grup benler daha riskli olabilir.

Benlerdeki değişim çok büyük öneme sahiptir. Aniden büyümesi, şekil değiştirmesi, kanama ve kaşıntı olması tümör gelişiminin habercisi olabilir. Bu değişimler ciddiye alınmalı ve değişime uğrayan ben cerrahi olarak alınarak patolojik incelemeye gönderilmelidir.

hangi-benler-alinmalidirEstetik Görünüm İçin

Estetik amaçlı olarak da benler alınabilir. Gerek büyüklüğü ve şekli, gerekse çok sayıda olması bireyleri rahatsız edebilir. Bu durumlarda yine estetik cerrah tarafından çıkartılmalı ve tercihen patolojik incelemeye gönderilmelidir. Yakmak, koparmak, dağlamak gibi işlemler çok sakıncalıdır. Ayrıca her türlü lazer, koterizasyon ve dondurmak gibi işlemler de sorun yaratabilir.

Cerrahi olarak lokal anestezi altında kısa sürede çıkartılabilir. Estetik bir cerrah tarafından usulüne uygun yapılan işlem sonucunda belli belirsiz çok az iz kalır. Cerrahi korkusunu lütfen yenelim. Basit bir diş tedavisinden bile kolay bir işlem olduğunu unutmayalım.

Benlere kesinlikle dokunulmaz, aldırılmaz hatasına düşmeyelim. Zamanında alınmayan tehlikeli tip benler saatli bomba gibidir. Nasıl ve ne zaman kötü huylu tümöre dönüşeceği belli değildir. Malign melanom adlı tümöre dönüştükten sonra tedavi çok zorlaşmakta hatta imkansız hale gelmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.