Estetik ameliyatlar sonucu oluşan izlerin ve deri hasarlarının erken dönemde aşırı güneşten mutlaka korunması gereklidir. Ülkemizin oldukça güneşli olduğu düşünülürse bu korunma çok kolay değildir. Güneşe çıkmamak, şapka-kapalı kıyafetler kullanmak, güneş kremleri…. Önlemler var ama etkin ve uzun süreli uygulaması nispeten güç.

En radikal güneşten korunma aslında mevsim seçimiyle başarılabilmektedir. Sonbahar ve kış başı yaklaşık 6 aylık güneşsiz bir dönem sunmaktadır. Güneşe hassas estetik işlemler için ideal bir zaman aralığı tanır doğa bize.

Özellikle dermabrazyon (Derinin soyulması işlemi), peeling, yüze lazer gibi işlemlerin sonuçları güneşten etkilenir. Deride geçici veya kalıcı pigment bozuklukları, iyileşme problemleri ve değişik estetik sorunlar yaratabilir. Yüz germe, burun, göz kapağı estetik ameliyatları aşırı güneşten korunmak şartıyla her mevsim yapılabilir. Daha sıcak ve güneşli günlerde aktivitelerini kısıtlamak istemeyen bireyler kış aylarını tercih edebilirler.

Sağlıklı günler

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.