GÖZ ALTI MORLUKLARI, ÇUKURLUKLARI ve TORBALANMA

Göz altı ve çevresinin estetiği hem güzel hem de sağlıklı görünümün önemli bir göstergesi. Göz altlarında morluk, çukurluk veya torbalanma olması hem yaşlı, hem de yorgun bir ifadeye sebep olmaktadır. Hatta hiç alkol kullanmayan insanlarda alkolik hissi yaratabilmektedir.

Kolaydan zora neler yapılabilir bu kötü estetik görüntüleri düzeltmek için bir bakalım.

1-Sağlıklı yaşamanın ve sağlıklı beslenmenin katkısı elbette var. Sağlıklı olmamıza ve kendimize son derece iyi bakmamıza rağmen ne yazık ki genetik yapımız bozuk ise hak etmediğimiz bir kötü göz altı görüntüsüne sahip olabiliriz.

2- Basit önlemleri küçümsemeyelim. Güneşten korunalım, güneş gözlüğü kullanalım.

3-Pahalı kremleri ve kozmetikleri unutunuz gitsin, boşa para kaybı. Bütün tuhaf cihazları ve uygulamaları da bırakınız bir kenara. Standart kozmetik ürünlerle nemlendirme, yağlama ve güneşten koruma mutlaka yapmalısınız.

4-Dolgu maddeleri, hyalüronik asit bazlı olanlar özellikle çukurları yok ederek ve deri renginin daha canlı ve açık renk görünmesini sağlayarak önemli estetik katkıda bulunabilir. Işık dolgusu ve benzeri isimlerle anılmaktadır. Mezoterapi ve PRP konusu şüpheli. Olumlu bilimsel veri yok.

5-Botulinum toksini uygulamaları ince kırışıklıkları yok ederek estetik göz çevresi görünümüne önemli etkiler sağlayabilmektedir.

6-Göz torbalanmasının ağırlık kazandığı durumlarda bu yağ kümelenmeleri ya alınıp uzaklaştırılmalı yada göz içinde yayılarak top top durması önlenmelidir. Bu işleme blefaroplasti adı verilmektedir. Basit bir operasyondur. Ben bu yağları atmaktan daha çok içeride deri altı dokuda yeniden organize ederek kullanma taraftarıyım.

7-Kök hücreleri içeren yağ dokusunun enjeksiyonu önemli bir katkı sağlayacaktır. Kişinin kendi yağ dokusunun hazırlanarak göz çevresine aktarılma işlemidir. Yüzeyel bir anesteziyle hızlıca gerçekleştirilebilir. Yaşlanan yüzün değişik bölgelerinde başarı sağlayabilmektedir.

8-Göz ve çevresinin kötü estetik görünümüne orta yüz bölgesinin yer çekimi etkisiyle aşağıya doğru düşmesi debep olur. Yüz germe işlemiyle bu dokular eski yerlerine taşınarak daha estetik bir yapılanma sağlanabilir.

Basitten zora sıraladık kabaca. Yine basitten zora etki artmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerle büyük ilerlemeler kaydetmek imkansızdır. Ameliyat korkusuyla tuhaf uygulamaların tuzağına düşmeyin lütfen ! Gazetelerde, televizyonlarda izlediğiniz sağlık programlarının % 99 unun reklam yayını olduğunu unutmayınız. Hekim, estetisyen veya diyetisyen her kim ise; medyaya 3-5 bin TL parayı öder ve otör edasıyla çıkıp konuşmaya hak kazanr. Trajik bir durum, hem de sağlık alanında. İşte benim güzel ülkem !

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.