Gebelik ve estetik ameliyat ilişkisini incelerken iki temel soru akla geliyor. Birincisi daha önce yapılan estetik ameliyatların gebelikte bozulup bozulmayacağı, ikincisi ise gebelik sonrası estetik ameliyatların nasıl, ne zaman yapılacağı sorusu.

pregnant-1561764_1280Gebeliğe bağlı olarak  daha önce yapılan meme estetiği ve karın germe ameliyatları deformasyona uğrayabilir. Bu tür ameliyatlardan sonra gebe kalmakta sakınca yoktur ancak aşırı kilo alıp vermeler ve gebelik gibi büyük hacimsel-kilosal değişimler estetik operasyonları olumsuz etkileyebilecektir. Yeniden sarkma, deformasyon olması süreci hızlanır. İdeal ameliyat zamanlaması aslında aile planlamasının tamamlanmasından sonra olmalıdır. Bir veya iki çocuk sahibi bir bayan yeni bir çocuk sahibi daha olmayı planlıyorsa bekleyip sonrasında estetik operasyonun gerçekleştirilmesi daha uygun olur.

Gebelik sonrasında estetik ameliyat ne zaman planlamalıdır sorusuna gelince; vücüdun kilo ve metabolizma dengelerinin korunması için anlamlı bir süre geçmelidir. Bu süre çoğu kez 6-12 ay kadar sürebilir. Karın dokusu yavaş yavaş kendini toparlayabilecektir. Emziren annelerin sütten kesilmesinden sonra 3-6 ay beklemelerini öneririm. Bu süre zarfında meme ancak son şekline ulaşabilecek ve estetik ameliyat planlaması daha doğru yapılabilecektir.

Doğumla ayni anda karın germe ameliyatı tercih edilmemesi gereken bir durumdur. Hem ek bir ameliyatla doğum travmasının artması hem de son haline ulaşmamış dokularla çalışmanın zorluğu açısından. Neticede ideal bir estetik sonuç elde etmek çok kolay olamamaktadır.

Gebelikte botoks, dolgu ve her türlü yabancı madde enjeksiyonundan uzak durulmalıdır. Bugün için tıbbın bildiğinin bilemediğinden az olduğunu unutmamak gerekir. Doğum sonrası biraz daha ılımlı, ama hala her türlü enjekte edilen maddenin süte az da olsa geçebileceği düşünülmelidir. Hamilelikle birlikte hiç bir estetik ameliyat asla ve asla yapılmamalıdır.

Esenlikler dilerim. Estetik ameliyat Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahların işidir, taklitlerimizden sakınınız. Elli yılı aşan tecrübeyle hizmetinizdeyiz.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.