fazla-kilolar ve estetik cerrahibad-1239318_1280Estetik cerrahi ameliyatları kilo verme-verdirme ameliyatları değildir. Amaç normal kilolu veya kilosunu normal kabul eden kişilerin estetik şekil bozukluklarının giderilmesidir.

Çok aşırı kilolu insanlara hastalıklı şişmanlık anlamında “Morbid obes” denir. Bu gruptaki bireyler kalp-damar hastalıkları, diyabet gibi çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ciltte pişik, mantar ve kötü kokular sosyal rahatsızlıklara neden olur. Düzgün bir diyet programıyla zayıflayamayan kişilerin mide ameliyatı geçirerek zayıflamaları sağlanmalıdır. Bu girişimi Genel Cerrah yapar. Zayıflama süreci 1-2 yıl sürer. Bu süreçte 30-40 hatta 80-100 kilolara varan zayıflama etkisi ortaya çıkar. Bu zayıflamanın ardından deri yeni vücut şekline tam olarak adapte olamaz ve belirgin deri sarkmaları oluşur. Estetik Cerrahın rolü bu aşamada başlar. Karın germe, meme şekillendirme, kol germe, uyluk germe, yüz germe benzeri ameliyatlarla vücut estetiği düzeltilir.

Hafif ve orta kilolu bireylerin mide ameliyatlarına ihtiyacı yoktur. Programlı bir rejim ile fazla kilolarını verebilirler. Bu grupta yer alan ve kilosundan memnun olan bireyleri zayıflamadan da ameliyata alabilmekteyiz. Mevcut kilo ve vücut şekilleriyle daha estetik bir görünüm kazandırılabilmektedir. Yine çeşitli germe ameliyatları yanısıra yağ emme, liposuction, uygulanabilir. Yağ emme işlemi ile bir seansta 3-5 litre yağ alınabilir. Genetik olarak yağ birikimi olan alanlarda etkilidir. Örneğin nisbeten düzgün boy kilo orantısı olan bir kişide kalçalar orantısız olarak aşırı yağlı olabilir. Sadece kalça bölgesinden yağ alınarak vücut estetiği sağlanmış olacaktır.

Vücut estetiği ameliyatları yaz-kış her zaman yapılabilir. Kışın aşırı soğuktan, yazın aşırı sıcak ve güneşten korunmak kaydıyla. Çoğu kez 3-4 hafta korse takma zorunluluğu doğar, çok sıcak aylar için bu bir dezavantaj oluşturabilir.

Fazla kilolarımızdan ve estetik şekil bozukluklarımızdan kurtulalım, tam zamanıdır.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.