Estetik ameliyatlar herkeste farklı sonuçlar verebilir. Günümüzde teknoloji ve iletişimin gelişmesi ile internet, medya ve sosyal medyada birçok konuda olduğu gibi doğru – yanlış birçok bilgi birbirine karışmış durumda. Örneğin bir hasta internetten indirdiği bir fotoğrafı göstererek “ben bu tip bir burun estetiği istiyorum” diyebiliyor fakat bu maalesef gerçekçi bir istek değil, bu bir hayal dünyası çünkü ortada bir doku var. Hiç kimsenin burun yapısı bir diğer kişinin burun yapısına, kumaşına benzemez. Tıpkı ince ayrıntılar ve iç yapısına indiğinizde kulağı, yüzün ve benzeri uzuv yapılarının benzemediği gibi.

Estetik cerrah ancak elindeki dokuyu şekillendirerek yol alabilir. Dolayısı ile herkesin sonucu aynı şekilde olamayabilir. Eğer yine burundan örnek verirsek; genetik olarak burun ucunun çok etli, kalın, burun kanatlarının büyük yapısını, küçük, ince yapılı bir burun yapısına çevirme şansı çok fazla değildir. Bundan dolayı en başından, daha muayene esnasında bazı burunların nasıl bir görünüm kazanacağı belli ve planlıdır. Bu nedenle bu durumun hasta ile paylaşılması lazım ve elbette hastalarımızın da bu hususlarda bilinçli ve dikkatli olmaları lazım çünkü internette sunulan bir takım ticari amaçlı yöntemleri okuyup, bir takım sanatçı fotoğraflarını internetten indirip plastik cerrahla paylaşıldığında o sonuca ve o imaja ulaşılabileceği düşüncesi yanlış ve gerçekçi olmayan bir yaklaşımdır ve maalesef böyle düşünen bir grup hastamızı bu düşüncelerden çıkarmakta oldukça güçlük çekiyoruz.

Sonuç olarak, herkesin sonucu, derisi, elastikiyeti ve ulaşılabilecek sonucu farklı olabilir. Bu nedenle hastanın beklentisi öncelikle dokusuna ve yapısına en uygun olacak ve en doğal görünecek sonucu talep etmek olmalıdır. Estetik cerraha düşen görev ise elindeki doku ve imkanları maksimum düzeyde kullanarak en iyiye yol almak ve hastaya en iyi sonucu sunmak olmalıdır.