Hastalarımızın haklı olarak sıklıkla sordukları ve araştırdıkları konulardan birisi sıcaklarda ameliyat olmanın sakıncası olup olmadığı. Genel bir cevap vermek gerekirse pek çok ameliyat için sorun yok. Aşırı sıcak kadar aşırı soğuklar da aslında sakıncalı. Her ikisinden de kaçınmakta fayda var.

Güneşin cildimizde önemli etkileri var. Aşırı güneşten korunabilmek adına vücut kendini bronzlaştırıyor. Ancak sarışın, çok açık tenlilerde, kızıllarda ve pigment bozukluğu olan özel durumlarda bu mümkün olmuyor. Cilt koyulaşamadığı zaman ise UV ışınları hasar veriyor. Yeni yaralarda da pigment oluşturmada sıkıntı oluştuğu için güneşten korunması gerekli. Özetle siyahi bile olsak yeni yaramız güneşten korunmaya muhtaç.

Sıcak ve güneşli günlerde bir süre oda istirahatine dikkat edilirse ve sonraki günlerde de aşırı güneşten korunulursa hiç bir sorun yok. Güneşten en etkin korunma güneşe çıkmamak. Her zaman kolay değil bu kadar radikal davranabilmek. Yine de en azından öğle saatlerine dikkat etmek iyi olacaktır. Şapka, şemsiye, uygun kapalı giyim önemli; yani fiziksel korunma yöntemleri. Son bir silahımız yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler, solüsyonlar. Bu grup kimyasal yöntemlere örnek.

Güneşli günlerde yüze dermabrazyon, peeling (soyma) işlemleri yapılmamalı. Bu girişimler için sonbahar başı seçilerek kış döneminin güneşsiz periyodundan yararlanılmalı. Aksi halde uygulama alanında ciddi pigment bozuklukları ortaya çıkabilir.

Sıcak mevsimde insanlar daha aktif yaşıyor, ancak soğuk dönemlerde de iş ve okul yoğunluğu olmakta. Estetik ameliyatınız için yaz-kış farketmez, kendinize estetik ameliyatınızın tipine göre yaklaşık 3-10 günlük pasif bir dönem ayarlamanız gerekli. Daha az ev dışı aktivite, daha az efor ile nekahat dönemi geçirilmeli.

Estetik ameliyatlarınızı Estetik Cerrahlara yaptırınız; kendi iyiliğiniz için. Estetik cerrahlar 50 yılı aşan tecrübeleriyle hizmetinizde. Diğer branşlardan kendi işini gücünü bırakıp çakma estetik cerrahlık yapanlara itibar etmeyiniz. Vücudunuzun eğitimleri için kullanılmasına izin vermeyiniz. Estetik cerrahlarla ilgili bilgilere Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Adres : www.plastikcerrahi.org.tr

 

 

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.