Estetik Cerrahi ve Diyet

İdeal kiloda olmak herkesin isteği elbette, ama pek mümkün değil her zaman. Özellikle karın, meme ve liposakşın gibi estetik ameliyatlarda ideal kiloya yakın olmak bir avantaj. İdeal kiloya yakın iken yapılan ameliyatlar daha iyi estetik sonuç verebiliyor. Aslında bir diğer önemli nokta kişinin kendi ideal veya normal kilosunda olup olmadığı. Yıllar boyunca 70 kilogram olarak yaşamış bir bayanın 85-90 kilolarda ameliyata girmesi iyi bir seçenek değil estetik sonuç açısından. Eğer ki ameliyattan sonra zayıflarsa estetik sonuçlarında  olumsuz sonuçlar doğurabilir. 50-60 kilolara gerilemese bile kendi ideal kilosu olan 70’ lere inmesi iyi bir yaklaşım olacaktır.

Çok daha şişman hasta gurubunu ele aldığımızda, biz bu gruba morbid obes adını veriyoruz, diyetle veya mide ameliyatlarıyla normal kilo sınırlarına yaklaşması estetik sonuçlar açısından çok önemli. Bu bireylerin 50-100 kilo düzeylerinde fazlalıkları rahatlıkla olabiliyor. Estetik vucut şekillendirme cerrahileriyle Plastik Cerrahlar 3-5 kilogram, daha ekstrem durumlarda ise 8-10 kilogram düzeyinde bir kilo azalma etkisi yaratabilir. Bu rakamlar çok kilolu bireylerde zayıflatıcı etki yaratmaktan çok uzaktır, daha çok estetik görüntü kazandırmaya odaklıdır.

Pek çok kilolu hastamız da ameliyat sonrası vücut şeklindeki estetik ilerlemeden aldığı motivasyonla diyete başlamaktadır. Kan kaybının yaşandığı, vücudun yara iyileşmesi faaliyetlerine devam ettiği bir dönemde sıkı bir diyet yapmak riskli olabilir. Ameliyat sonrası bir ay kadar bir istirahat dönemi tanımlamak ve bu dönemde vücudu diyetle zorlamamak iyi olacaktır. Sonrasında da bilinçli, kontrollü bir diyet programı uygulanmalıdır.

Herkes kendi vücut yapısıyla güzeldir, estetik görünümlüdür, yeter ki mevcut vücut yapımıza iyi bakalım.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.