Standart bir estetik burun ameliyatında, özellikle bizim coğrafyamızda çoğu kez bir fazlalık söz konusu olmaktadır. Burun sırtında, burun ucunda, bazen burun iç yapısında. Bu fazlalıkların

Burun Estetiği Ankarakontrollü bir şekilde alınarak burunun şekillendirilmesiyle estetik burun operasyonu gerçekleştirilir. Eğer bu ilk operasyon esnasında dokular gereğinden fazla alınırsa veya dokular yara iyileşmesi sorunları, enfeksiyon gibi nedenlerle bozulur ve erirse  ikinci bir girişimle düzeltilmesi gerekebilir. Bu eksik kıkırdak dokular az miktarda ise kulaktan, daha fazla ise kaburgadan transfer edilmelidir. Sarı ve siyah insanların bulunduğu çoğrafyalarda burun basık veya yayvan olabilir ve daha ilk estetik ameliyat sırasında bile kaburgadan kıkırdak alınması planlanabilir.

Vücudun başka bir yerinin yaralanması hoş bir durum değildir. Bu bölge günlerce ağrır ve kişiye rahatsızlık verir. Ayrıca kaburga kıkırdağı almak için kesilen yerde 5 cm kadar bir iz kalır. Bu iz bilinen hiç bir yöntemle tam olarak yok edilemez. Estetik cerrah için de zorluklar içerir, ikinci bir ameliyat sahasıyla uğraşır. Alınan kıkırdağı estetik amaçlara hizmet edecek şekilde hazırlamak oldukça zor işlemlerdir.

O zaman kadavradan alınan kıkırdağı kullanalım, daha iyi olmaz mı ?  Olmaz, çünkü kendi kıkırdağımız canlı hücreler içerir. Aktarıldığı yerde yaşamaya devam ederek sağlıklı bir doku oluştururlar. Başka bir insanın kıkırdağı reaksiyon yapar, erir yok olur ve içindeki hücreleri yaşatmak için çeşitli ilaçlar kullanmak gerekir; aynen böbrek, karaciğer aktarımında olduğu gibi.

Tüm zorluklarına rağmen kendi dokularımızı kullanmak zorundayız. Özellikle de silikon ve benzeri fabrikasyon malzemeler asla ve asla burunda kullanılmamalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.