Buruna ameliyat sonrası tampon yerleştirmenin değişik amaçları ve yararları vardır. Öncelikle çok kanlanan bu organın estetik ameliyatında yapılan ince düzeltmelerin bozulmaması için kan birikiminin, tıpta hematom olarak adlandırılır, önlenmesi gerekir.

Hematomun önlenmesi için burun üzerine konulan atel, alçı gibi malzemelerin de önemli fonksiyonu vardır. Burun boşluklarının ise değişik materyellerle doldurulması etkili olabilir. Daha önceleri en kolay bulunan ve uygulanan madde bez türevi malzemelerdi. Son dönemlerde ise özel sentetik maddeler, nefes almayı kolaylaştıran delikli silikonlar sık kullanılmaktadır.

Kanamanın önlenmesi dışında tamponlar dokulara destek fonksiyonu sağlayabilirler. Septum kıkırdağı eğrilikleri düzeltilen hastalarda bir süre kıkırdağın doğru pozisyonda tutulmasına yardımcı olabilirler.

Özellikle üzerinde solunum için bir delik barındıran tamponlar daha az rahatsız edici olabilirler. Bir grup estetik ameliyat sonrasında buruna tampon konulmayabilir. Estetik ameliyata pozitif bir katkı sağlayacak ise tampon kullanılmasından kaçınılmaması gerekir.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.