Yara iyileşmesi oldukça yavaş bir süreçtir. Yüzeyel olarak yara kapandıktan sonra 1-2 yıl doku içindeki iyileşme faaliyetleri devam etmektedir. Estetik olsun veya olmasın tüm ameliyatların sonuçları da tam olarak 1-2 yıl civarında oturacaktır.

Estetik ameliyatın pansumanlar açılır açılmaz iyi-kötü görünmesinin bir anlamı yoktur. İyi görünen sonuç iyilik halini yitirip kötü görünmeye başlayacağı gibi tam tersine kötü görünen sonuç gidererek güzelleşebilir.

Estetik değişimde ödem önemli bir faktördür. Burun ameliyatından sonra ana ödem 1-2 haftada kaybolmasına rağmen ince ödem çok yavaş geçer ve nihai estetik sonucu belirler. Meme ameliyatları sonrasında da ödeme bağlı olarak sonuç çoğu kez olduğundan biraz daha büyük ve değişik görünür. Büyük görüntüye estetik olarak kötü algılanması da eşlik edebilir. Zaman içerisinde dokular yer çekimine bağlı olarak yer değiştireceği için tecrübeli bir estetik cerrah başlangıçta meme altlarını boş bırakır. Ayni benzeri olay estetik burun ameliyatlarında geçerlidir. Yer çekimi etkisiyle düşeceği için bir miktar normalden daha fazla kalkık yapılabilir.

Yara izlerinin kırmızılığının gitmesi çok yavaş bir süreçtir. İzler yıllar içinde giderek daha estetik bir görünüm kazanır, sertliği geçerek yumuşar. Normal iyileşen bir yarayı daha iyi, daha az izle iyileştirecek bir yöntem yoktur. Ek tedaviye ihtiyaç göstermez.

Sağlıklı günler dilerim.