Çene ucu yüz profilinde önemli bir yere sahiptir. Alın-burun-dudaklar ve çene birbiriyle uyum halinde olduğu zaman güzel bir yüz görünümü elde edilebilir.

Çene ucu alt çenenin uç kısmında yer alarak kadın ve erkek yüz yapısının karakteristik özelliklerini tamamlar. Bayanlarda daha küçük ve ince yapılıyken erkek yüzünde daha büyük, keskin ve sert yapıda olması makbuldür.

Bazen tüm alt çenenin küçüklüğü veya büyüklüğü söz konusudur. Böyle durumlarda üst ve alt çenenin diş ilişkileri de bozuk olabilir. Diş ve dişlerin kapanma ilişkilerinin bozuk olduğu durumlarda üst ve alt çenelerin hareketlendirilerek düzeltilmesi gereklidir. Bu işleme Ortognatik cerrahi adı verilir.

Sorun çenelerin bütününü değil de sadece uç kısmını ilgilendiriyorsa çözüm daha basittir. Geride konumlanan küçük çene uçları için kemiğin kesilerek öne doğru ilerletilmesi ameliyatı yapılabilir. İkinci bir alternatif olarak kemiklere hiç müdahale etmeden çene ucu için hazırlanmış özel protezlerle ilerletme-büyütme işlemi gerçekleştirilebilir.. İhtiyaca göre değişik şekil ve boyutta hazırlanmış protezler içinden uygun olanı şeçilerek kemiğin önüne yerleştirilir.

Çene ucu aşırı büyük veya ileriye doğru çıkıntılı ise bu fazlalığın törpülenmesi yeterli olabilir. Daha büyük değişiklere ihtiyaç duyulduğunda kemiğin fazlalılığının kesilertek uzaklaştırılması veya kaydırılarak geriletilmesi operasyonları gerçekleştirilebilir.

Ağız içinden yapılarak yüzeyde iz bırakmadan iyi sonuçlar alınabilen cerrahi işlemlerdir. İyileşme hızlıdır. Uygun koşullarda gerçekleştirildiğinde başarı oranı yüksektir.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.