Septoplasti

Her iki burun boşluğunu ayıran orta bölmeye septum adı verilir. Septumun ön kısmı kıkırdak, arka kısmı ise kemik yapılıdır. Doğum esnasında baş ve yüz kemiklerinin sıkışmasına bağlı olarak septum yer değiştirebilir, zedelenebilir. Bebeklik ve çocukluk boyunca burnun travmaları septuma yansıyabilir. Bu süreç erişkin hayatta da devam eder. Trafik kazaları,spor kazaları ve sosyal hayattaki diğer travmalarla burun, septum ve bazen her ikisi de kırılabilir. Burnun estetik yapısı gibi septumunun da genetik bir kodu elbette vardır. Özellikle puberte dönemindeki hızlı büyüme sürecinde travma olmaksızın da gelişimsel septum problemleri görülebilir. Tüm bu eğriliklere septum deviasyonu adı verilir. Bu eğrilikleri düzeltme operasyonlarına ise septoplasti denir. İç eğrilikler estetik burun görünümünü de bozarak burun deviasyonlarına yol açabilir.

Burun içine metal bir açacak (spekulum) ile veya endoskopik sistemlerle bakılarak septum ve diğer iç yapıların durumu değerlendirilebilir. Septumun tamamen düz olmasına eğri olmasından çok daha az rastlanır. Önemli olan eğriliğin fonksiyona yansıyıp yansımadığıdır, yoksa sorun yaratmayan eğrilikleri düzeltmenin hiç bir gereği yoktur. Allerjik bir burunda esas tıkanıklığa sebep olan neden allerjiye bağlı şişme iken ufacık bir septum deviasyonu suçlu bulunabilir. Bu tür olgularda ameliyat sonuç vermeyecektir, çünkü allerjik yanıt süregelecektir.

Tipik ve gerçekten ameliyattan faydalanacak hasta bir veya her iki delikten yıllardır nefes alamayan kişilerdir. Hasta ifadesinde “Ben kendimi bildim bileli bir burun deliğimden nefes alamıyorum, sadece teki ile nefes yetmiyor” diye ifade eder. Olay iki taraflı olduğunda durum çok daha ciddi ve rahatsız edicidir. Sürekli ağızdan nefes almaya bağlı olarak boğaz kurur ve faranjit ortaya çıkar. Birey uykuda horlayarak çevresini de rahatsız eder.

Burun ve septumun birlikte kırıldığı durumlarda hem septoplasti hem de estetik burun ameliyatı birlikte yapılmalıdır. Hastanın çoğu kez tek seferlik şansı vardır, bu şans doğru kullanılmadığı zaman bir daha en tecrübeli cerrahlar bile sorunları düzeltemez. Böyle bir hastada sadece septoplasti yapmak veya sadece estetik burun ameliyatı yapmak sonuç getirmez.

Genç yaşlardaki nefes alma problemleri vücut tarafından daha iyi tolere edilebilir. İlerleyen yaşla sorun büyür. İleri yaşlarda çeşitli sağlık nedenlerine bağlı olarak ameliyat olmak daha güç olabilir. Septoplasti ameliyatlarının geciktirilmeden yapılması ve burundan nefes almanın normal hale getirilmesi sağlığınınz için büyük önem taşımaktadır. Burun hem estetik hem de fonksiyonel olarak önemli bir organımızdır.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.