Burun ve Solunum Yolları İçin Nemin Önemi

Evimizde, iş yerimizde veya açık havada hava sıcaklığı ile uğraşırız çoğu kez ama havadaki nem oranını bilmeyiz, önemsemeyiz. 18- 24 derece santigrad arasındaki sıcaklık normal kabul edilir ve rahat etmemizi, sağlıklı kalmamızı sağlar. Peki nem oranının etkisi nedir ?

Havadaki nem % ile ifade edilir. Higrometre adı verilen basit ucuz cihazlarla ölçülür. Bu oran havanın toplam su tutma kapasitesinin ne kadarının dolu olduğunu, su buharı ile kaplandığını ifade eder. Örneğin havanın 100 litre suyu buhar olarak tutma kapasitesi var ve bu kapasitenin 30 litresi havanın içinde tutulmakta ise nem oranı % 30 dur. Bu hava daha içine 70 litre su barındırabilir.

burun-estetigi-nem-onemi

Nem Oranı Nasıl Olmalıdır?

İdeal nem oranı % 40-60 civarında olmalıdır. Bu oranın altındaki havalarda burun ve solunum yolları iç döşemeleri (mukoza) kurur. Kuruma fizyolojik işleyişini bozar ve her türlü hastalığa zemin hazırlar. Aşırı nemli ortamlarda ise mantar, küf  ve benzeri mikro-organizmalar ürer. Bu üreme sağlığımız için zararlıdır. Fizik kuralı olarak sıcak hava daha fazla su tutma kapasitesine sahiptir. Kış ayları evlerimizin nem oranının düştüğü dönemlerdir. Çünkü biz soğuk olan havayı 20-25 derece santigrada ısıtırız. Isıtılan havanın nem oranı % 20 lerin altına iner.  İçine bu eksik su miktarı mutlaka eklenmelidir.

Büyüklerimiz geleneksel olarak sobanın üzerine çaydanlığı koymuşlar ve ideal nem oranını yakalamayı hedeflemişler. Soba devri biraz gerilerde kaldı, şimdi elimizde buhar makinaları var. Bir tane edinebiliriz. 15-20 metrekare bir odayı nemlendirmek için bir günde 1 litre kadar belki daha fazla su gerekir. Kalorifere astığınız tüp nemlendirici kesinlikle yetersizdir. Bunun yerine büyük bir havlu ıstatılıp petek üzerine konabilir. Çamaşır asabiliriz oturduğumuz ortama. Zemin uygunsa odanın değişik yerlerine 1-2 bardak su dökebiliriz. Akvaryum ve çiçeklerin katkısı çok önemli ve pratik.

Evde, işyerinde ve hatta arabada nem oranını kontrol etmek ve düzenlemek zorundayız.

 

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.