Burun Estetiği ve Estetik Cerrahi

Bizim ırkımızda kemerli ve büyük burunlar ağırlıkta. Siyahi ve sarı ırkta ana sorun basıklık, yayvanlık genelde. Güzel bir burun küçük veya küçültülmüş bir burun anlamına gelmiyor. Küçük bir burun yüzde uyumsuz ve çirkin bir estetik görünüm verirken, normalden daha büyük bir burun estetik olarak mükemmel olabilmekte.

burun-estetiği-ve-estetik-cerrahiÖncelikle burunu yüz ile bir bütün olarak algılamak ve yüze uyum sağlamak gerekiyor. Estetik cerrahlar tıp eğitiminin çok başlarında ve hatta tıbba başlamadan estetik cerrahiye yönelirler. En önemli unsur estetik algılamanın gelişmesi ve geliştirilmesidir. Bu gelişim erken evrelerde başlayabilir, yoksa yıllar sonra  “Dur ben de estetik ameliyatlar yapacağım, bu işte çok para var” anlayışı çok yetersiz ve zararlıdır. Zarar bizim insanımıza yapılan bir zarardır. Kanunların yetersiz olduğu ülkemizde ürolog meme protezi koyabilmektedir. 50 yılı aşkın süredir ülkemizde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümlerinde Estetik Cerrah yetiştirilmektedir. Estetik Ameliyatlarınızı Estetik Cerraha yaptırınız.

Burun ameliyatı planlamasında çizimler, bilgisayar programları sadece bir fikir verebilir. Ana sonuç Estetik Cerrahın görüşü ve el becerisinde gizlidir. İdeal ameliyat sonucunun hiç belli olmaması ve doğal görünmesi gereklidir. Mevcut burun yapısına bakarak sonucun ne kadar iyi olabileceği tahmin edilebilir. Bir başka deyişle, her burundan mükemmel bir estetik sonuç alınamaz. Burunun kıkırdak, kemik ve daha önemlisi yumuşak doku yapısı çok önemlidir. Çok kalın dokulu bir burundan ince, zarif bir burun elde etmek imkansızdır. Bu yönde atılacak yanlış adımlar nefes alma fonksiyonunu bozabilir ve umulanın tersine kötü estetik görünümlere yol açabilir.

Genel bir check-up sonrasında anestezi alıp alamayacağınız belirlenmelidir. Ameliyat düşük risklidir, ancak risksiz de değildir. Her adımın doğru ve sağlam atılması gerekir. Çok hafif ağrı ve 7-10 günlük şişlik ve morluklar yaşanır. Sonuç birkaç ayda ortaya çıkar ve 1-2 yılda en son görünüme ulaşılır.

Mutlu ve güzel günler dilerim. Seçim sonuçlarının ülkemize yararlı olmasını umarım.