Burun Estetiği Sonrasıda Oluşan Morarma ve Şişlik

Göz çevresi yumuşak ve gevşek yapısı nedeniyle travmaya çok fazla cevap veren bir alandır. Burun ameliyatlarından sonra hiç dokunulmadığı halde sadece komşuluk ilişkisi nedeniyle gözler şişer ve morarır. Elbette burnun kendi iç ve dış yapıları da şişer ve morarır.

Burun Estetiği Sonrasıda Oluşan Morarma ve ŞişlikBu şişme ve morarmanın az veya çok olması hem cerrahi girişim özellikleri hemde kişisel özelliklerle belirlenir. Bazen azıcık ve nispeten hafif bir estetik girişim sonrası çok fazla şişlik morluk olurken bazen de daha fazla ve derinlemesine yapılan ameliyatlar sonrası çok az hatta hiç reaksiyon olmayabilir.

Çoğu kez 48 saat sonrasında şişlik hızla azalır ancak morarmalar biraz daha zor ve yaklaşık 7-10 gün civarında geçer. Morlukların geçmesi veya kısa sürmesi için ek ilaç kullanmaya gerek yoktur, zaten bu ilaçların ne kadar etki ettiği de şüphelidir. Kendi haline bırakıp yeterli sürenin geçmesini beklemek en güvenli yoldur. Burun içinin şişmesi nefesi zorlaştırabilir ve bir ay kadar nefeste daralma devam edebilir.

En önemli nokta estetik burun ameliyatının sonucuna ortaya çıkan morarma ve şişliğin etki etmeyeceğidir. Az şişen veya moraran burnun sonucu estetik olarak daha iyi olacak diye bir düşünce yanlıştır, elbette az tepki ortaya çıkması görüntü ve sosyal yaşam açısından büyük bir avantajdır.

Sağlıklı günler dilerim.

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.