Burun deviasyonu başlıca iki ayrı nedenle ortaya çıkar :

Birincisi estetik olarak tamamen normal yapıda olan burnun travma sonrası eğrilmesidir. Kemik ve/veya kıkırdakların kırılması hatta sadece zedelenmesi sonrasında burun deforme olabilir. Özellikle erken yaşlarda oluşan travmalar büyüme dengelerini de bozabileceği için burun estetiği başlangıçta travmadan etkilenmemiş gibi görünmesine rağmen yavaş yavaş bozulabilir. Yıllar içinde çok ağır deformitelere dönüşebilirler.

İkinci burun deviasyonu eğriliği nedeni burnun gelişimsel alt yapısıyla ilgilidir. Genetik yapı veya burnun yapısal kodlamasıyla ilgili olarak burun eğri gelişir ve çoğu kez puberte ve sonrasında estetik görünümü giderek bozulan bir yapıya döner.

Her iki durum için de gelişme tamamlandıktan sonra; yani bayanlarda 16, erkeklerde 18 yaş sonrasında estetik burun ameliyatı planlamak gerekir. Eşlik eden iç eğrilikler ve nefes alma problemleri ile birlikte estetik düzeltme yapılması daha uygun olur.

Sağlıklı günler dilerim…

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.