Botulinum toksini, ticari adıyla Botoks 40 yıldır tıbbın hizmetinde. Önce şaşılıkla başlayan tıbbi uygulamalara son 20 yıldır estetik amaçlı kullanımı eklendi.

Biz 1998 yılında Hacettepe Üniversitesinde yüz mimik kaslarına toksini kullanarak Botoksla ilgili ilk bilimsel yazıyı ülkemize kazandırdık.

Yıllardır Botoks kullanmaktayım. 16 yıllık uygulama süresince binlerce hastaya uygulama yaptım ve allerjik reaksiyonla hiç karşılaşmadım. Uygulamaya ait yan etki toksinin istenmeyen kaslara ulaşmasıyla veya yetersiz doz uygulaması gibi etki sorunlarına ilişkin olmakta. Tecrübeyle bu oranları artık çok az düzeye indirilebilmekteyim.

Yıllar içinde sessizce işimi yaparken gazete-dergi ve TV köşelerinde konunun uzmanlarının türediğini gözlemledim. Bir iki hastaya uygulama yapan kendini otör ilan etmekteydi. Para kazanıldığını gören doktorundan diş hekimine, hatta tıp dışı insanlara kadar herkes olaya dahil oldu.

Botoks uygulaması hastanın isteklerini anlamak, istediği etkiyi sağlayabilecek bilgi ve deneyime sahip olmayı gerektirir. Estetik görüşe ve yeterli anatomik bilgiye sahip bir hekim seçmelisiniz kendinize!

Yıllar içinde terlemeyi durdurucu etkileri de bulundu botulinum toksininin. Normal terleme için deodorantlar yeterli , ancak terlemesi sosyal hayatını felç eden, aşırı terlemesi olan seçilmiş bir grup insan için Botoks bir kurtarıcı şüphesiz.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.