Blefaroplasti üst ve alt göz kapaklarının estetik cerrahisi anlamına gelmektedir. İlerleyen yaşla birlikte deri sarkmaları ve yağ torbalanmaları oluşmaktadır. Deri sarkmaları başlangıçta sadece estetik bir problem iken daha ileri aşamalarda görmeyi engelleyecek boyutlara ulaşabilmektedir.

Az sayıda hastada genetik yapılarına bağlı olarak çok erken yaşlarda deri sarkması ve yağ torbalanması problemi ortaya çıkabilir. Estetik olarak tüm yüzü etkileyerek kötü görünüme neden olur. Kişiyi olduğundan daha yaşlı, yorgun ve hatta alkol kullanıyor konumuna soktuğu için çok rahatsız edici olabilir.

eye-15699_1280Eğer sadece üst göz kapaklarında deri fazlalığı var ise alt göz kapaklarına dokunmadan fazla deriler çıkartılabilir. Gerekirse torbalanan yağ dokular da alınır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Alt göz kapaklarının problemi daha çok torbalanma ve alt göz kenarı görünümünün sertleşmesi şeklindedir. Çok az deri çıkartarak yağ dokunun alınması, daha iyisi şekillendirilmesi işlemi yapılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilir. Her iki gözde alt-üst göz kapağı estetiği birlikte yapıldığında genel anestezi daha konforlu olabilir ve tercih edilebilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatlarında ağrı yok denecek kadar azdır. En büyük sorun şişme ve morarmadır. Şişlikler 2-3 , morluklar yaklaşık 7-10 günde kaybolur. Gerçek güzel sonuç ise bir aydan sonra ortaya çıkar. Yara izleri çok güzel iyileşir ve iyi yapılan bir estetik göz kapağı ameliyatı sonrasında izler görünmez hale gelir. Güneş gözlüğü kullanarak güneşten korunmak ameliyat sonrasında kolaydır, böylelikle yaz kış yapılabilen bir operasyondur.

Estetik ameliyatı Estetik Cerrah yapar. Doktor seçiminizde dikkatli olunuz. Sağlıklı ve güzel günler dilerim.