Bahar mevsiminde ağaçların ve çiçeklerin polenlerini atmosfere bırakmasıyla beraber hassas olan kişilerde burunda kaşıntı, akıntı, yanma ve tıkanıklık bulgularına yol açan allerjik reaksiyonlar başlamaktadır. Bu reaksiyonlar sadece burunla sınırlı kalmayıp gözlere ve zaten solunum sisteminin ana ünitesi olan akciğerlere kadar yansıyabilir.

Allerjiye çözüm arayışları sırasında yapılabilecek en büyük hata kısa süreli kullanılması gereken burun açıcı sprey veya damlaların uzun süre kullanılmasıdır. Allerji tedavisinde kullanılan ilaçlar çok uzun süre hatta bazen kesintisiz yıllarca kullanılabilir. Bu ilaç gurubu çoğu kez yavaş etki eder ve düzenli kullanıldığında sonuç verebilir.

Kısa süreli, yani 3-5 gün kullanılması gereken ilaçlar uzun süreli kullanıldığında burun dokularında kalıcı hasarlara ve değişikliklere yol açar. Uzun dönemde mevcut nefes alma sorunları daha da kötü hale gelebildiği gibi dokuya yapılacak cerrahi müdahaleler de riskli ve sonuç veremez hale gelecektir.

Estetik burun ameliyatları sırasında nefes alma fonksiyonlarının da düzeltilmesi esastır. Burun içi eğrilikler, et büyümeleri giderilmelidir. Allerjik hastalarda ise düzenli bir allerji tedavisinin programlanması gereklidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.