Bahar Allerjisi

Bahar mevsiminde ağaçların ve çiçeklerin polenlerini atmosfere bırakmasıyla beraber hassas olan kişilerde burunda kaşıntı, akıntı, yanma ve tıkanıklık bulgularına yol açan allerjik reaksiyonlar başlamaktadır. Bu reaksiyonlar sadece burunla sınırlı kalmayıp gözlere ve zaten solunum sisteminin ana ünitesi olan akciğerlere kadar yansıyabilir.

Allerjiye çözüm arayışları sırasında yapılabilecek en büyük hata kısa süreli kullanılması gereken burun açıcı sprey veya damlaların uzun süre kullanılmasıdır. Allerji tedavisinde kullanılan ilaçlar çok uzun süre hatta bazen kesintisiz yıllarca kullanılabilir. Bu ilaç gurubu çoğu kez yavaş etki eder ve düzenli kullanıldığında sonuç verebilir.

Kısa süreli, yani 3-5 gün kullanılması gereken ilaçlar uzun süreli kullanıldığında burun dokularında kalıcı hasarlara ve değişikliklere yol açar. Uzun dönemde mevcut nefes alma sorunları daha da kötü hale gelebildiği gibi dokuya yapılacak cerrahi müdahaleler de riskli ve sonuç veremez hale gelecektir.

Estetik burun ameliyatları sırasında nefes alma fonksiyonlarının da düzeltilmesi esastır. Burun içi eğrilikler, et büyümeleri giderilmelidir. Allerjik hastalarda ise düzenli bir allerji tedavisinin programlanması gereklidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenen Yazılar

Bilgilendirme

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güvendiğiniz bir Plastik Cerrahi Uzmanından randevu alınız ve doğru bilgileri sorular sorarak kendiniz edininiz...

Gizlilik Politikası

İletişim

Büyükelçi Sokak 12/5 Kavaklıdere/ANKARA
Telefon: (0312) 465 00 00
Faks: (0312) 465 00 01
Website: www.estetikameliyat.web.tr
Email: [email protected]

hacettepeAycan Kayıkçıoğlu
Hacettepe Sayfası